Duńska nastolatka zamordowała swoją matkę – “inspirowała się ISIS”

Duńska piętnastolatka, która zamordowała swoją matkę była zafascynowana grupami terrorystycznymi z Państwa Islamskiego i oglądała przez Internet materiały propagandowe Islamistów, łącznie ze scenami obcinania głów.

Nastolatka s Danii przyznała się do regularnego oglądania filmików zwolenników Jihadu. Została ona skazana na 9 lat więzienia za zabicie nożem własnej matki, dokonała tego wspólnie ze swoim irackim przyjaciel.

Lisa Borch, mająca w chwili zbrodni 15 lat i jej 29 letni przyjaciel Bakhtiar Mohammed Abdullah zostali w poniedziałek skazani, za zabicie Tiny Rømer Holtegaard poprzez wielokrotne ciosy nożem, zadane śpiącej osobie, w październiku 2014 roku.

Podczas procesu dziewczyny ujawniono, że jej postawa radykalizowała się wraz z oglądaniem materiałów propagandowych Islamistów w Internecie.

“Sama powiedziała nam, że czasami oglądała nagrania Państwa Islamskiego,” powiedziała agencji AFP prokurator Karina Skou. Śledztwo nie ustaliło dokładnie, które dokładnie materiały oglądała oskarżona.

W dniu, kiedy Borch zabiła nożem swoją matkę, oglądała materiały z obcinaniem głów.

Po ugodzeniu nożem Holtegaard co najmniej 20 razy, Borch zadzwoniła na policję i powiedziała, że widziała “białego mężczyznę” uciekającego z ich domu w mieście Vissel w północnej Jutlandii.

“Możemy bez wątpliwości stwierdzić, że Borch twierdziła podczas rozmowy z Policją, że próbuje reanimować matkę w sypialni, pomimo tego, że była w tym czasie w innym pomieszczeniu,” podkreślił w swoim orzeczeniu sąd.

Dziewczyna twierdziła, że po tym jak jej matka poszła spać, ona sama oglądała telewizję i jakieś “materiały związane z ISIS” na Ipadzie matki.

Zapytana, czy te materiały zawierały sceny obcinania głów powiedziała, że nie pamięta.

Według prokuratury po przybyciu policji na miejsce zbrodni Borch nie chciała oderwać się od komputera i tylko wskazała policjantom drogę do sypialni matki.

Śledztwo ujawniło, że z laptopa Abdullaha wyszukiwane były materiały z masowych egzekucji, on sam twierdzi, że musiał je wyszukiwać Borch.

 

Ciągle aktywne konto nastolatki na Instagramie pełne jest jej selfie.

Prokuratura powiedziała, że Borch i Abdullah wspólnie uzgodnili zabójstwo Holtegaard, jednak w sądzie obwiniali się o to nawzajem.

“Lisa pokazywała mu w swoim telefonie zdjęcia broni i karabinów, ale nie był on tym zainteresowany,” tak wynika z jego zeznań.

Jednak prokurator powiedziała, że islamska radykalizacja nie była w tej sprawie “głównym czynnikiem”.

“To równie dobrze mogły być materiały o innych okrucieństwach,” powiedziała na temat materiałów video.

Dwudziestodziewięcioletni Irakijczyk został skazany na 13 lat więzienia, po których zostanie deportowany.

Po poniedziałkowym wyroku, ojczym Borch powiedział, że miała ona obsesje na punkcie grup terrorystycznych. Obawia się on, że jej postawa jeszcze się zradykalizuje w czasie pobytu w więzieniu.

“Ona uwielbiała rozmawiać o ISIS i ich brutalnym zachowaniu na Środkowym Wschodzie,” powiedział gazecie Ekstra Bladet, 58 letni Jens Holtegaard.

“Nie chcę nawet myśleć, co może się z nią dziać w czasie pobytu w więzieniu. Ona potrzebuje profesjonalnej pomocy,” dodał.

W rozmowie z gazetą BT, Holtegaard powiedział, że jego pasierbica stawała się “coraz bardziej introwertyczna” wiosną 2014 roku, jednak odmówiono jej pomocy psychiatrycznej, gdyż “Lisa była za mało chora”.

Razem z wyrokiem więzienia, ta dwójka została zobowiązana do zapłacenia 216,000(~97,000 zł) koron rodzeństwu Borch oraz 254,000(~114,000 zł) koron wdowcowi, Jensowi Holtegaardowi. Jednocześnie Borch została pozbawiona prawa do dziedziczenia majątku po matce.

Oboje skazani złożyli apelacją od wyroku sądu.

 

Facebook

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...