Home WiadomościDania Duńscy nacjonaliści rozdający „spray na uchodźców” oskarżeni o rasizm

Duńscy nacjonaliści rozdający „spray na uchodźców” oskarżeni o rasizm

Daniel Carlsen, przywódca nacjonalistycznej Partii Duńczyków (Danskernes Parti) został oskarżony o złamanie przepisów antyrasistowskich podczas rozdawania „spreju na uchodźców”.

Carlsen rozdał na ulicach miasta Haderslev w południowej Jutlandii ponad 100 puszek opisanych jako ‘spray na uchodźców’. Wywołało to bardzo mocną dyskusje i przyciągnęło uwagę światowych mediów.

Puszki w rzeczywistości zawierały lakier do włosów, ale miały doklejone etykiety określające je jako „efektywny” i „legalny” środek do obrony Duńczyków przed uchodźcami i azylantami.

W środę policja z południowej Jutlandii potwierdziła w TV Syd, że Carlsen został oskarżony o rasizm.

Daniel Carlsen były członek partii nazistowskiej, powiedział że działania policji to „polityczne teatr”.

„Myślę, że to bardzo, bardzo słaby przypadek. Rozdawaliśmy sprej do włosów z naklejką, myślę że nic z tego oskarżenia nie utrzyma się,” powiedział w wywiadzie udzielonym agencji Ritzau.

Dodał też, że policja lubi działa po „naciskiem politycznym” z parlamentu.

Carlsen wyjaśnił, że puszki „spreju na uchodźców” mają pomagać ludziom w Haderslev poczuć się bezpiecznie. W centrum dla uchodźców prowadzonym w Haderslev przez Duński Czerwony Krzyż przebywa obecnie około 140 osób oczekujących na przyznanie azylu.

„Ludzie mają prawo się bać, także w Haderslev, gdzie mieliśmy już do czynienia z gwałtem popełnionym przez uchodźcę i to z tym strachem chcemy coś zrobić,” powiedział Carlsen w TV Syd w czasie akcji rozdawania sprejów.

Duńska policja otrzymuje wiele zawiadomień o rasistowskich sformułowaniach. Zaledwie 2 tygodnie temu polityk z Duńskiej Partii Ludowej powiedziała o uchodźcach, że „oszukują, kradną, gwałcą i mordują.”

Jednak wyroki skazujące w takich sprawach zapadają bardzo rzadko. Inny polityk z Duńskiej Partii Ludowej Alex Ahrendtsen został w poniedziałek oskarżony o rasizm po jego wypowiedzi na temat muzułmanów. Uważa on, że przepisy antyrasistowskie stały się narzędziem walki politycznej.

„Ludzie używają [anty-rasistowskiego] prawa jako sposobu na zamykanie ust politykom, policja jednak odrzuca takie skargi,” powiedział on w lecie TV2.

Jednak bywają też wyroki skazujące. Ostatnio polityk Duńskiej Partii Ludowej został skazany za porównanie muzułmanów do Hitlera. A mężczyzna z Lolland, który pluł na uchodźców przyjął 5,000 koron (~2,900 zł) grzywny, dzięki czemu uniknął rozpatrywania tej sprawy przez sąd.    

Przeczytaj również