Duńczycy znów mogą korzystać z broni palnej

Członkowie Duńskiej Obrony Terytorialnej odzyskają prawo do posiadania gotowej do użycia broni w swoich domach. Sześć miesięcy temu, po atakach terrorystycznych w Kopenhadze, otrzymali oni polecenie rozmontowania swojej broni.

W lutym miały miejsce ataki terrorystyczne w Kopenhadze, w których zginęło dwóch mężczyzn, strzały padły z karabinu M95 skradzionego wcześniej z domu członka Obrony Terytorialnej (Hjemmeværnet). W rezultacie w marcu wszyscy członkowie tej formacji otrzymali polecenie wymontowania ze swojej broni rygli zamków, co uczyniło ją bezużyteczną.

W środę ogłoszono, że członkowie Hjemmeværnet, mogą ponownie trzymać w domach broń gotową do użycia. Broń ma zostać wyposażona w dodatkową blokadę spustu, podobnie jak w jednostkach obrony w Szwecji oraz Norwegii. Nowe zasady bezpieczeństwa zostaną całkowicie wprowadzone w życie w ciągu roku do dwóch lat.

Dowodzący Obroną terytorialną generał-major Finn Winkler, powiedział, ze jest bardzo zadowolony z podjętej decyzji i cieszy się, że członkowie tej organizacji znów będą mogli posiadać sprawną broń w domu.

“Ta inicjatywa znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa, ale wprowadzenie jej zajmie dłuższy czas. Musimy wydać miliony koron a cały proces zamówień zajmuje dużo czasu.”

Kopenhaska policja potwierdziła, że broń, której użył w atakach, dwudziestodwuletni Omar El-Hussein, została wcześniej skradziona z domu członka Obrony Terytorialnej.

Rygle wyjęte z zamków broni członków Obrony Terytorialnej były składowane w wojskowych magazynach w różnych częściach kraju.

Duńska Obrona Terytorialna podała, że po lutowych strzelaninach znacznie zwiększyło się zainteresowanie obywateli ich działalnością.

 

Strona główna Wiadomości Dania Duńczycy znów mogą korzystać z broni palnej

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...