fbpx

Duńczycy znów mogą korzystać z broni palnej

Członkowie Duńskiej Obrony Terytorialnej odzyskają prawo do posiadania gotowej do użycia broni w swoich domach. Sześć miesięcy temu, po atakach terrorystycznych w Kopenhadze, otrzymali oni polecenie rozmontowania swojej broni.

W lutym miały miejsce ataki terrorystyczne w Kopenhadze, w których zginęło dwóch mężczyzn, strzały padły z karabinu M95 skradzionego wcześniej z domu członka Obrony Terytorialnej (Hjemmeværnet). W rezultacie w marcu wszyscy członkowie tej formacji otrzymali polecenie wymontowania ze swojej broni rygli zamków, co uczyniło ją bezużyteczną.

W środę ogłoszono, że członkowie Hjemmeværnet, mogą ponownie trzymać w domach broń gotową do użycia. Broń ma zostać wyposażona w dodatkową blokadę spustu, podobnie jak w jednostkach obrony w Szwecji oraz Norwegii. Nowe zasady bezpieczeństwa zostaną całkowicie wprowadzone w życie w ciągu roku do dwóch lat.

Dowodzący Obroną terytorialną generał-major Finn Winkler, powiedział, ze jest bardzo zadowolony z podjętej decyzji i cieszy się, że członkowie tej organizacji znów będą mogli posiadać sprawną broń w domu.

“Ta inicjatywa znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa, ale wprowadzenie jej zajmie dłuższy czas. Musimy wydać miliony koron a cały proces zamówień zajmuje dużo czasu.”

Kopenhaska policja potwierdziła, że broń, której użył w atakach, dwudziestodwuletni Omar El-Hussein, została wcześniej skradziona z domu członka Obrony Terytorialnej.

Rygle wyjęte z zamków broni członków Obrony Terytorialnej były składowane w wojskowych magazynach w różnych częściach kraju.

Duńska Obrona Terytorialna podała, że po lutowych strzelaninach znacznie zwiększyło się zainteresowanie obywateli ich działalnością.

 

Strona główna Wiadomości Dania Duńczycy znów mogą korzystać z broni palnej

Warto przeczytać

Koronawirus w Szwecji nie odpuszcza

Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska w Göteborgu wydał ostrzeżenie, że liczba przyjęć związanych z koronawirusem wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, po gwałtownym spadku od...

Białe noce w Kirunie. Słońce nie zajdzie tu przez najbliższe dwa miesiące.

W Kirunie, najdalej wysuniętym na północ mieście szwedzkim, nastały tak zwane dni polarne (lub białe noce). Słońce nie zajdzie w tym...

Tegnell krytykuje włoską służbę zdrowia. Ambasador Włoch: „Pandemia to nie zawody sportowe”.

Ambasadorowi Włoch w Sztokholmie nie spodobała się ostatnia wypowiedź głównego epidemiologa państwowego. Przypomnijmy: Anders Tegnell stwierdził ostatnio, że szwedzka służba zdrowia powinna...