Dom marzeń w kościele zakupionym za jedną koronę

 

 

Ceny nieruchomości w Szwecji podwoiły się w ciągu ostatnich 10 lat, ale ciągle zdarzają się świetne okazje do nabycia prawdziwych perełek na prowincji. Dennis Toth opowiedział portalowi The Local jak wyremontował stary kościół kupiony za jedną koronę.

Dennis Toth ciągle przerabia kościół Örja kyrka koło Landskrona na południu Szwecji w 350 metrowy dom dla swojej siedmioosobowej rodziny.

“Wszystkie formalności są właściwie załatwione, teraz czas na rozpoczęcie renowacji. Musze się jeszcze upewnić, że wszystko dobrze zaplanowałem i zaczynam działać,” powiedział Toth portalowi The Local.

kyrka1

Dennis Toth skontaktował się ze szwedzkim kościołem ewangelicko-luterańskim po przeczytaniu artykułu w lokalnej gazecie Helsingborgs Dagblad, w którym napisano, że kościół może zostać zburzony.

Szybko zorganizowano spotkanie i oglądanie budynku. Toth natychmiast zdecydował się na kupno kościoła zbudowanego w XIX wieku.

kyrka2

Cena? Jedna szwedzka korona.

“Powiedzieli, że wolą mi go oddać niż burzyć,” wyjaśnił.

Toth powiedział nam, że chce zachować jak najwięcej się da, ze starego wyglądu kościoła, w swoim nowym domu. Na przykład ołtarz stanie się barem a kościelna wieża tarasem.

Trzydziestopięciolatek powiedział, że kościelny dziedziniec będzie ogólnodostępnym pomnikiem.

kyrka3

Zakup i trwająca renowacja kościoła już stały się wielokrotnie wspominanym tematem w szwedzkich mediach oraz na portalach społecznościowych.

“To w Szwecji niespotykana dotąd sprawa, przerabiać kościół na prywatne mieszkanie. Myślę, że dlatego budzi to powszechną ciekawość, w krajach takich jak Niemcy i Anglia było wiele takich przypadków.”

To zainteresowanie nie przeszkadza Dennisowi, który całe życie pracował w branży budowlanej i całą renowację zamierza wykonać sam.

“Podoba mi się takie zainteresowanie, dopóki jest pozytywne,” powiedział.

kyrka4

Jak dużo będą kosztowały prace ciągle nie wiadomo. Szwedzki Kościół szacował, że przerobienie kościoła na mieszkanie będzie kosztować około 17 milionów koron (~7,7 mln zł). Budynek nie był używany od połowy lat dziewięćdziesiątych.

“Nie wiem ile dokładnie będzie kosztować przebudowa, wolę zachować tajemnicę. Wszystko dzisiaj kręci się wokół pieniędzy,” powiedział Toth.

Szwedzki Kościół ewangelicko-luterański (Svenska kyrkan) do 2000 roku miał charakter kościoła państwowego, jest właścicielem około 3,400 budynków kościelnych w kraju, ale ich liczba systematycznie spada.

kyrka5

Coraz więcej kościołów zostaje sprzedanych i zburzonych, co jest wynikiem rosnących kosztów utrzymania i zmniejszającej się liczby wiernych.

Kościół w Szwecji ma około 6 mln wyznawców, ale zgodnie ze statystykami rocznie traci około 1 procenta wiernych.

kyrka6

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...