fbpx

Do Bałtyku trafi 40 000 litrów popcornu

Powierzchnia Morza Bałtyckiego będzie wkrótce przypominała podłogę w kinie. Popcorn stanie się przedmiotem specjalistycznych ćwiczeń ratowniczych.

W przyszłym tygodniu rozpoczną się międzynarodowe ćwiczenia Balex Delta. Mają one na celu zwalczanie skutków katastrofy ekologicznej. Służby ratownicze stawią czoła “symulowanemu” wyciekowi ropy naftowej nieopodal Karlskrony, na południu Szwecji. W akcji wezmą udział 32 państwa – w sumie 550 osób.

Jedno z ćwiczeń będzie polegało na zbieraniu… popcornu. Do morza trafi 40 tys. litrów prażonej kukurydzy, a ekipa ratownicza będzie musiała opróżnić wodę w ciągu maksimum 36 godzin.

Choć pomysł brzmi irracjonalnie, nie będzie to pierwszy raz, kiedy organizowane są podobne ćwiczenia.

Cała akcja będzie symulacją, a popcorn “zastąpi” ropę, która jest większym zagrożeniem dla środowiska. Ten przysmak od lat stosowany jest w podobnych ćwiczeniach, bo uchodzi za materiał przyjazny ekologicznie, dobrze unosi się na wodzie, a jednocześnie stanowi pożywienie dla ryb.

Scenariusz symulacji zakłada, że do Bałtyku dostanie się ropa naftowa – trafi jednak do wody w takiej ilości, że Szwecja nie mogłaby usunąć jej sama. W tym wypadku konieczna byłaby prośba o wsparcie międzynarodowe.“Ropa naftowa nie zwraca uwagi na granice między państwami. Współpraca Europy jest absolutnie niezbędna”, powiedziała Therese Larsson, pracownica ochrony wybrzeża. Larsson odpowiada za koordynację projektu Balex Delta.

Będzie to jedna z największych akcji ratowniczych o podłożu ekologicznym. Większość statków, które wezmą udział w ćwiczeniach, przepłynie przez regiony Skania i Blekinge. Są to miejsca najbardziej zagrożone ewentualnym wyciekiem ropy.

“To naprawdę istotna kwestia. Władze gminne, regionalne i państwowe muszą być gotowe na każdy scenariusz, także ten najgorszy, i muszą wiedzieć, jak kontrolować wyciek”, zaznacza Lars Persson, przedstawiciel władz lokalnych Skanii.

W akcji weźmie udział 20 statków, samolotów i śmigłowców.Strona główna Wiadomości Szwecja Do Bałtyku trafi 40 000 litrów popcornu

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Według nowego szwedzkiego badania każdy zarażony na COVID-19 wytwarza przeciwciała

Wszystkie osoby zakażone koronawirusem, które wzięły udział w nowym szwedzkim badaniu, wytworzyły przeciwciała. Jednak w przypadku pacjentów z łagodnymi objawami wymagane były szczegółowe...

Szwedzcy naukowcy ostro o strategii rządu w walce z COVID-19

Andrew Ewing, profesor wykładający na Uniwersytecie w Göteborgu, uznał niedawno, że Szwecja poniosła porażkę w walce z epidemią koronawirusa.