Dlaczego w Szwecji brakuje papieru toaletowego?

Mieszkańcy w Szwecji gromadzą papier toaletowy jak nigdy wcześniej – pomimo niczego, co sugeruje, że ten produkt ma się skończyć.

W Szwecji aktualnie potwierdzono 1080 przypadków koronawirusa w Szwecji ( stan na poniedziałek godz.16:12)

W sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło, że odradza teraz wszelkich podróży do innych krajów, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Firmy wzywają swoich pracowników do pracy z domu (o ile to możliwe), aby uniknąć choroby.

Ale mieszkańcy w Szwecji podjęli również własne działania – co jest wyraźnie widoczne w sklepach spożywczych w całym kraju.

W internecie pojawia się wiele zdjęć z pustymi półkami sklepowymi. Zdjęcia pokazujące brak makaronu, przetworów, mrożonych warzyw, a nawet frytek czy papieru toaletowego krążą po sieci. Dzieje się tak, mimo iż władze zapewniły mieszkańców, że w Szwecji nie brakuje żywności.

Psycholog Kata Nylén dla gazety exspressen powiedziała, że jednym z powodów, dla których gromadzimy papier toaletowy i artykuły spożywcze, jest to, że chcemy przejąć kontrolę.

W momencie, kiedy doświadczamy zagrożenia lub martwimy się czymś to możemy odczuwać brak kontroli. Następnie staramy się stworzyć kontrolę i robimy to niezależnie od tego, czy zagrożenie jest realne. Wejście do sklepu i kupowanie może sprawić, że w poczujemy się trochę spokojniej.

Kata Nylén powiedziała również, że jesteśmy zwierzętami społecznymi – widzimy, że inni kupują, więc robimy to samo.

Jeśli widzimy, że kończący się na półkach papier toaletowy, lub makaron to nasza podświadomość mówi nam, aby wziąć kilka opakowań, gdyż wydaje nam się, że jest to coś, co inni biorą. Możliwe, że wiele osób gromadzi duże ilości papieru toaletowego u siebie w domu, ponieważ wszyscy inni tak robią.

Ale papier toaletowy jeszcze się nie skończy – jest cały czas produkowany fabrykach. To samo się dotyczy makaronu.

– Prawdą jest również to, że szwedzi są nieprzeszkoleni w kryzysie, również jeśli chodzi o solidarność. Niepokój lub kryzys może nie wydobyć najlepszej strony człowieka, a zwłaszcza w momencie kiedy nie potrafią wspólnie rozwiązać kryzys.

Przykład z Australii i bitwa o papier toaletowy

Strona główna Szwecja Koronawirus w Szwecji Dlaczego w Szwecji brakuje papieru toaletowego?

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...