Siłownie plenerowe już na dobre wpisały się w krajobraz miejskich parków oraz skwerów. I choć bezpłatny dostęp do urządzeń pozwalających zachować dobrą kondycję powinien skusić niejednego miłośnika sportu, nie zawsze miejsca te cieszą się dużym powodzeniem. Dlaczego?

Na niewielką popularność siłowni pod chmurką może wpływać niefortunne usytuowanie albo… nieśmiałość mieszkańców osiedla. „Nie wszyscy lubią ćwiczyć w miejscach publicznych. Wiele osób wstydzi się swojej tuszy lub nieskorygowanej wady postawy. Najczęściej jednak po prostu nie wiedzą one, jak korzystać ze sprzętów” – mówi serwisowi Piotr Golian ze Stowarzyszenia Brzask.

Mimo rozpisanych instrukcji nie zawsze jesteśmy pewni, czy wykonujemy ćwiczenia dobrze i dostatecznie długo. Bez odpowiedniej wiedzy łatwo zaś o błędy, które – zamiast polepszyć nasz stan zdrowia – zaszkodzą. Stąd inicjatywa, by nauczyć Polaków korzystania z siłowni plenerowych.

„Od 4 kwietnia do 22 sierpnia 2016 r. są organizowane bezpłatne zajęcia z trenerami, którzy pokazują, jak używać poszczególnych urządzeń. Projekt »Warszawa jest fit« dotyczy stolicy. Mamy jednak nadzieję, że będzie on inspiracją dla innych miast, które zorganizują podobne akcje u siebie” – stwierdza ekspert.