fbpx

Dlaczego cena benzyny jest tak różna w poszczególnych momentach?

W ciągu ostatnich kilku tygodni wiele mówiło się o cenie benzyny w Szwecji. Na ten temat pojawiły się rewolucje benzynowe i długie wątki w mediach społecznościowych – i wiele teorii, dlaczego cena benzyny jest tak zróżnicowana.

Czynniki globalne – podaż i popyt

Wyjaśnienie ceny benzyny nie jest łatwe, wskazując na konkretną rzecz. Dzieje się tak, ponieważ cena jest kontrolowana z kilku różnych powodów – z których część nie możemy kontrolować.

– Jako organizacja branżowa widzimy czynniki makro i czynniki globalne. Jaka jest podstawa benzyny, a cena oleju napędowego to cena ropy naftowej, ponieważ są one produkowane z ropy naftowej. To jest ważny czynnik, jeśli chodzi o cenę paliwa, mówi Sofie Quant , menedżer ds. Komunikacji w Szwedzkim Instytucie Ropy Naftowej i Biopaliw (SPBI).

Cena benzyny rośnie zgodnie z ceną ropy naftowej

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, wielu kierowców jest zdenerwowanych faktem, że ceny benzyny są wysokie. W rzeczywistości cena ropy naftowej jest jednym z kilku czynników.

– W ostatnich tygodniach cena ropy naftowej wzrosła i wynosi obecnie około 70 dolarów za baryłkę. To coś, co podnosi cenę w górę, ponieważ ropa naftowa jest podstawą benzyny i oleju napędowego na całym świecie, mówi Quant.

Ale oprócz ceny ropy naftowej cena tego surowca jest również napędzana przez fakt, że korona szwedzka jest stosunkowo słabą walutą w porównaniu z dolarem amerykańskim, w której handluje się ropą naftową, benzyną i olejem napędowym.

Inne globalne czynniki

Są rzeczy które trudno jest kontrolować – przykładem tego są różne konflikty polityczne, które mają miejsce na całym świecie.

– Można powiedzieć, że wzrost ceny kształtuje globalne środowisko. Teraz mamy dodatkowo konflikty polityczne, które wpływają na wzrost cen, takie jak sankcje wobec Iranu. Ale na przykład OPEC obniżył kwoty produkcyjne w 2019 r., Mówi Quant.

OPEC oznacza Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jest organizacją międzynarodową, w której 14 krajów ma na celu koordynację i pogodzenie polityki naftowej państw członkowskich.

Wysoki sezon do jazdy samochodem

Nasza jazda samochodem również wpływa na cenę, jaką płacimy za nasze paliwo. Zwłaszcza latem, kiedy korzystanie z samochodu staje się coraz bardziej popularne.

– Weszliśmy w tzw. „Sezon jazdy”, który jest wydarzeniem globalnym, który odbywa się w miesiącach letnich. Zużycie paliw zwykle wzrasta o około 30 procent w tym czasie, co również zwiększa popyt. Wcześniej zauważono, że cena może spaść, gdy skończy się „sezon jazdy” i popyt stanie się nieco mniejszy, mówi Quant.

Dlaczego benzyna w Szwecji jest droga


Wykres ceny benzyny od stycznia do marca 2019. Foto: SPBI

Ważna pytanie. Ile faktycznie wydajemy na podatki, gdy płacimy za naszą benzynę? Według danych zebranych przez SPBI, około 60 procent całkowitego podatku – podczas gdy pozostałe 40 procent to koszt produktu i wszelkie zyski.

– Można powiedzieć, że dzisiejsza cena benzyny wynosi około 60 procent podatku. W podatku liczony jest podatek dwutlenku węgla, podatek energetyczny i VAT, mówi Quant.

Strona główna Wiadomości Szwecja Dlaczego cena benzyny jest tak różna w poszczególnych momentach?

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...