fbpx

Dlaczego cena benzyny jest tak różna w poszczególnych momentach?

W ciągu ostatnich kilku tygodni wiele mówiło się o cenie benzyny w Szwecji. Na ten temat pojawiły się rewolucje benzynowe i długie wątki w mediach społecznościowych – i wiele teorii, dlaczego cena benzyny jest tak zróżnicowana.

Czynniki globalne – podaż i popyt

Wyjaśnienie ceny benzyny nie jest łatwe, wskazując na konkretną rzecz. Dzieje się tak, ponieważ cena jest kontrolowana z kilku różnych powodów – z których część nie możemy kontrolować.

– Jako organizacja branżowa widzimy czynniki makro i czynniki globalne. Jaka jest podstawa benzyny, a cena oleju napędowego to cena ropy naftowej, ponieważ są one produkowane z ropy naftowej. To jest ważny czynnik, jeśli chodzi o cenę paliwa, mówi Sofie Quant , menedżer ds. Komunikacji w Szwedzkim Instytucie Ropy Naftowej i Biopaliw (SPBI).

Cena benzyny rośnie zgodnie z ceną ropy naftowej

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, wielu kierowców jest zdenerwowanych faktem, że ceny benzyny są wysokie. W rzeczywistości cena ropy naftowej jest jednym z kilku czynników.

– W ostatnich tygodniach cena ropy naftowej wzrosła i wynosi obecnie około 70 dolarów za baryłkę. To coś, co podnosi cenę w górę, ponieważ ropa naftowa jest podstawą benzyny i oleju napędowego na całym świecie, mówi Quant.

Ale oprócz ceny ropy naftowej cena tego surowca jest również napędzana przez fakt, że korona szwedzka jest stosunkowo słabą walutą w porównaniu z dolarem amerykańskim, w której handluje się ropą naftową, benzyną i olejem napędowym.

Inne globalne czynniki

Są rzeczy które trudno jest kontrolować – przykładem tego są różne konflikty polityczne, które mają miejsce na całym świecie.

– Można powiedzieć, że wzrost ceny kształtuje globalne środowisko. Teraz mamy dodatkowo konflikty polityczne, które wpływają na wzrost cen, takie jak sankcje wobec Iranu. Ale na przykład OPEC obniżył kwoty produkcyjne w 2019 r., Mówi Quant.

OPEC oznacza Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jest organizacją międzynarodową, w której 14 krajów ma na celu koordynację i pogodzenie polityki naftowej państw członkowskich.

Wysoki sezon do jazdy samochodem

Nasza jazda samochodem również wpływa na cenę, jaką płacimy za nasze paliwo. Zwłaszcza latem, kiedy korzystanie z samochodu staje się coraz bardziej popularne.

– Weszliśmy w tzw. „Sezon jazdy”, który jest wydarzeniem globalnym, który odbywa się w miesiącach letnich. Zużycie paliw zwykle wzrasta o około 30 procent w tym czasie, co również zwiększa popyt. Wcześniej zauważono, że cena może spaść, gdy skończy się „sezon jazdy” i popyt stanie się nieco mniejszy, mówi Quant.

Dlaczego benzyna w Szwecji jest droga


Wykres ceny benzyny od stycznia do marca 2019. Foto: SPBI

Ważna pytanie. Ile faktycznie wydajemy na podatki, gdy płacimy za naszą benzynę? Według danych zebranych przez SPBI, około 60 procent całkowitego podatku – podczas gdy pozostałe 40 procent to koszt produktu i wszelkie zyski.

– Można powiedzieć, że dzisiejsza cena benzyny wynosi około 60 procent podatku. W podatku liczony jest podatek dwutlenku węgla, podatek energetyczny i VAT, mówi Quant.

Strona główna Wiadomości Szwecja Dlaczego cena benzyny jest tak różna w poszczególnych momentach?

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...