fbpx

Decyzja o obniżeniu zasiłku chorobowego spotyka się z mocną krytyką.

Szwedzka Agencja ds. Ubezpieczeń Społecznych obniżyła zasiłek chorobowy, przyznawany mieszkańcom kraju. Powodem takiej decyzji były naciski ze strony polityków centrolewicowych. Postanowienie spotkało się z krytyką: eksperci twierdzą, że zagraża ono prawom obywateli.

Szwedzcy Socjaldemokraci i przedstawiciele Partii Zielonych ograniczyli liczbę dni chorobowych, jakie przysługują pracownikom. Teraz Szwedzi otrzymają wynagrodzenie jedynie za dziewięć takich dni w trakcie całego roku.

W raporcie, którego autorem jest Inspektor Ubezpieczeń Społecznych, wprost pisze się, że ludzie nie dostaną wypłaty, na jaką w pełni zasługują.

Ruth Mannelqvist – profesor prawa Uniwersytetu Umeå – uważa, że wprowadzone zmiany są “bardzo poważne”.

“W obecnej sytuacji nikt nie może być w stu procentach pewien, czy jego prawo do zasiłku chorobowego będzie respektowane”, tłumaczy Mannelqvist, a potem dodaje: “Jeśli rząd nie lubi danych przepisów, zawsze może je zmienić.”Zmiana przepisów dotyczących zasiłków chorobowych będzie wymagała głosowania w szwedzkim parlamencie.

Od czasu wrześniowych wyborów Socjaldemokraci i Zieloni pełni w parlamencie rolę “dozorców” – pozostanie tak dopóki nie będzie można utworzyć nowego rządu. Minister ds. ubezpieczeń społecznych, Annika Strandhäll, wyznała na antenie Sveriges Radio, że nie pochwala podjętej decyzji, choć rzekomo “była ona konieczna”.Strona główna Wiadomości Szwecja Decyzja o obniżeniu zasiłku chorobowego spotyka się z mocną krytyką.

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...