fbpx

Dania zatwierdziła nowe ostrzejsze przepisy o obywatelstwo

Inger Støjberg minister ds. integracji ogłosiła w poniedziałek, że zapewniła polityczne poparcie dla planów uczynienia znacznie trudniejszym zdobycie duńskiego obywatelstwa.

W poniedziałek rząd partii Venstre osiągnął porozumienie z 4 innymi partiami politycznymi w sprawie, jak twierdzi rząd, historycznej zgody na nowe zasady przyznawania obywatelstwa.

Minister integracji oświadczyła, że zmiany, które sugerowała w zeszłym miesiącu, teraz staną się rzeczywistością. Nowe zasady składają się z surowszych wymagań znajomości języka duńskiego, samowystarczalności finansowej i trudniejszego testu obywatelskiego. Utrudnione zostanie także otrzymywanie obywatelstwa osobom z przeszłością kryminalną.

“To poważne wzmocnienie wymagań potrzebnych do zostania duńskim obywatelem. Każdy będzie musiał posługiwać się językiem duńskim, być samowystarczalnym i nie mieć przeszłości kryminalnej,” powiedziała Inger Støjberg na konferencji prasowej, zwołanej w celu ogłoszenia porozumienia z Duńską Partią Ludową, Koalicją Liberalną, Konserwatystami i Socjaldemokratami.

Støjberg powiedziała, że pierwszy raz od 1999 roku, zmiany w przepisach o obywatelstwie zostały wprowadzone przy zgodzie wszystkich, zazwyczaj podzielonych, środowisk politycznych.

Według niej wszystkie nowowprowadzane zasady są absolutnie konieczne.

“Dla mnie bardzo ważne jest, aby zostanie Duńczykiem było czymś, na co trzeba sobie zapracować i co następnie trzeba szanować.”

Anty-imigrancka Duńska Partia Ludowa bardzo dobrze przyjęła proponowane zmiany.

Jej przedstawiciel Christian Langballe powiedział, “Myślę, że to porozumienie zawiera wiele podstawowych elementów, które moja partia zawsze postulowała, nowi obywatele powinni być prawidłowo zintegrowani z resztą społeczeństwa, powinni mówić po duńsku na akceptowalnym poziomie i nie mieć przeszłości kryminalnej”.

Nowe zasady wejdą w życie 15 października i według Ministerstwa ds. Uchodźców, Imigracji i Integracji będą dotyczyć “wszystkich, którzy złożyli wnioski o naturalizację, niezależnie od terminu złożenia wniosku”.

Wymagania językowe: Wymagane jest zdanie egzaminu ustnego i pisemnego z języka Dansk 3 zamiast tak jak obecnie Dansk 2.

Samowystarczalność: Należy udowodnić, że samemu się utrzymywało, przez co najmniej 4,5 roku z ostatnich 5 lat, do tej pory było to 2,5 roku.

Test obywatelski: Obecnie wymagana jest dobra odpowiedź na przynajmniej 22 pytania z 30. W rządowej propozycji są to 32 dobre odpowiedzi na 40 pytań.

Przeszłość kryminalna: Według obecnych zasad popełnienie przestępstwa oznacza w zależności od jego ciężaru gatunkowego 3 do 20 lat zakazu otrzymania obywatelstwa. Rząd chce zwiększyć czas zakazu o 50 procent.

 

Facebook

Strona główna Wiadomości Dania Dania zatwierdziła nowe ostrzejsze przepisy o obywatelstwo

Warto przeczytać

Koronawirus w Szwecji nie odpuszcza

Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska w Göteborgu wydał ostrzeżenie, że liczba przyjęć związanych z koronawirusem wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, po gwałtownym spadku od...

Białe noce w Kirunie. Słońce nie zajdzie tu przez najbliższe dwa miesiące.

W Kirunie, najdalej wysuniętym na północ mieście szwedzkim, nastały tak zwane dni polarne (lub białe noce). Słońce nie zajdzie w tym...

Tegnell krytykuje włoską służbę zdrowia. Ambasador Włoch: „Pandemia to nie zawody sportowe”.

Ambasadorowi Włoch w Sztokholmie nie spodobała się ostatnia wypowiedź głównego epidemiologa państwowego. Przypomnijmy: Anders Tegnell stwierdził ostatnio, że szwedzka służba zdrowia powinna...