Dania zatwierdziła nowe ostrzejsze przepisy o obywatelstwo

Inger Støjberg minister ds. integracji ogłosiła w poniedziałek, że zapewniła polityczne poparcie dla planów uczynienia znacznie trudniejszym zdobycie duńskiego obywatelstwa.

W poniedziałek rząd partii Venstre osiągnął porozumienie z 4 innymi partiami politycznymi w sprawie, jak twierdzi rząd, historycznej zgody na nowe zasady przyznawania obywatelstwa.

Minister integracji oświadczyła, że zmiany, które sugerowała w zeszłym miesiącu, teraz staną się rzeczywistością. Nowe zasady składają się z surowszych wymagań znajomości języka duńskiego, samowystarczalności finansowej i trudniejszego testu obywatelskiego. Utrudnione zostanie także otrzymywanie obywatelstwa osobom z przeszłością kryminalną.

“To poważne wzmocnienie wymagań potrzebnych do zostania duńskim obywatelem. Każdy będzie musiał posługiwać się językiem duńskim, być samowystarczalnym i nie mieć przeszłości kryminalnej,” powiedziała Inger Støjberg na konferencji prasowej, zwołanej w celu ogłoszenia porozumienia z Duńską Partią Ludową, Koalicją Liberalną, Konserwatystami i Socjaldemokratami.

Støjberg powiedziała, że pierwszy raz od 1999 roku, zmiany w przepisach o obywatelstwie zostały wprowadzone przy zgodzie wszystkich, zazwyczaj podzielonych, środowisk politycznych.

Według niej wszystkie nowowprowadzane zasady są absolutnie konieczne.

“Dla mnie bardzo ważne jest, aby zostanie Duńczykiem było czymś, na co trzeba sobie zapracować i co następnie trzeba szanować.”

Anty-imigrancka Duńska Partia Ludowa bardzo dobrze przyjęła proponowane zmiany.

Jej przedstawiciel Christian Langballe powiedział, “Myślę, że to porozumienie zawiera wiele podstawowych elementów, które moja partia zawsze postulowała, nowi obywatele powinni być prawidłowo zintegrowani z resztą społeczeństwa, powinni mówić po duńsku na akceptowalnym poziomie i nie mieć przeszłości kryminalnej”.

Nowe zasady wejdą w życie 15 października i według Ministerstwa ds. Uchodźców, Imigracji i Integracji będą dotyczyć “wszystkich, którzy złożyli wnioski o naturalizację, niezależnie od terminu złożenia wniosku”.

Wymagania językowe: Wymagane jest zdanie egzaminu ustnego i pisemnego z języka Dansk 3 zamiast tak jak obecnie Dansk 2.

Samowystarczalność: Należy udowodnić, że samemu się utrzymywało, przez co najmniej 4,5 roku z ostatnich 5 lat, do tej pory było to 2,5 roku.

Test obywatelski: Obecnie wymagana jest dobra odpowiedź na przynajmniej 22 pytania z 30. W rządowej propozycji są to 32 dobre odpowiedzi na 40 pytań.

Przeszłość kryminalna: Według obecnych zasad popełnienie przestępstwa oznacza w zależności od jego ciężaru gatunkowego 3 do 20 lat zakazu otrzymania obywatelstwa. Rząd chce zwiększyć czas zakazu o 50 procent.

 

Facebook

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...