Dania zamierza pozwolić na prowadzenie samochodów 17‑latkom

Rada Bezpieczeństwa Drogowego (Rådet for Sikker Trafik) ogłosiła w czwartek, że tymczasowy program obniżania wymaganego wieku do prowadzenia samochodu z 18 do 17 lat rozpocznie się w Danii od 1 stycznia 2017 roku.

Rząd zapowiedział ten program już w 2015 roku, został on w maju zatwierdzony przez parlament, ale do tej pory nie była znana oficjalna data jego wprowadzenia.

Według tego planu 17 latkowie będą mogli prowadzić samochód pod opieką innego doświadczonego kierowcy. Wymagany wiek do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy zostanie obniżony do 16 lat i 9 miesięcy.

Takie osoby będą mogły jeździć samodzielnie dopiero po skończeniu 18 lat, tak jak ma to miejsce dzisiaj.
Troels Lund Poulsen minister ds. przedsiębiorczości i rozwoju bardzo chwalił te zmiany, gdy były uchwalane w zeszłym roku.

„Pozwolą one na lepszą komunikację na terenach wiejskich, a gdy obok będzie siedział tata lub mama, kierowcy będą prowadzić znacznie pewniej,” powiedział wtedy Poulsen.

Obniżenie wieku wymaganego do prowadzenia samochodu było w Danii proponowane już wielokrotnie, ale przed majowym głosowaniem wszystkie wcześniejsze propozycje nie zyskiwały aprobaty parlamentu.

Rada Bezpieczeństwa Drogowego poparła tą inicjatywę mówiąc, że “zapewni ona młodym kierowcom możliwość nabycia doświadczenia, dzięki czemu będą lepiej przygotowani do samodzielnego jeżdżenia po osiągnięciu wieku 18 lat.”

Program tymczasowy ma potrwać 3 lata, później zostanie on cofnięty lub przyjęty na stałe.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...