Rada Bezpieczeństwa Drogowego (Rådet for Sikker Trafik) ogłosiła w czwartek, że tymczasowy program obniżania wymaganego wieku do prowadzenia samochodu z 18 do 17 lat rozpocznie się w Danii od 1 stycznia 2017 roku.

Rząd zapowiedział ten program już w 2015 roku, został on w maju zatwierdzony przez parlament, ale do tej pory nie była znana oficjalna data jego wprowadzenia.

Według tego planu 17 latkowie będą mogli prowadzić samochód pod opieką innego doświadczonego kierowcy. Wymagany wiek do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy zostanie obniżony do 16 lat i 9 miesięcy.

Takie osoby będą mogły jeździć samodzielnie dopiero po skończeniu 18 lat, tak jak ma to miejsce dzisiaj.
Troels Lund Poulsen minister ds. przedsiębiorczości i rozwoju bardzo chwalił te zmiany, gdy były uchwalane w zeszłym roku.

„Pozwolą one na lepszą komunikację na terenach wiejskich, a gdy obok będzie siedział tata lub mama, kierowcy będą prowadzić znacznie pewniej,” powiedział wtedy Poulsen.

Obniżenie wieku wymaganego do prowadzenia samochodu było w Danii proponowane już wielokrotnie, ale przed majowym głosowaniem wszystkie wcześniejsze propozycje nie zyskiwały aprobaty parlamentu.

Rada Bezpieczeństwa Drogowego poparła tą inicjatywę mówiąc, że „zapewni ona młodym kierowcom możliwość nabycia doświadczenia, dzięki czemu będą lepiej przygotowani do samodzielnego jeżdżenia po osiągnięciu wieku 18 lat.”

Program tymczasowy ma potrwać 3 lata, później zostanie on cofnięty lub przyjęty na stałe.