Dania wciąż najmniej skorumpowanym krajem na świecie

Dania prowadzi w światowym rankingu ograniczania korupcji, podczas gdy sąsiednia Szwecja spadła na trzecie miejsce.

W nowym rankingu ogłoszonym przez antykorupcyjną organizację Transparency International, Dania zajęła najwyższą pozycję drugi rok z rzędu. Za nią uplasowały się sąsiednie państwa nordyckie Szwecja i Finlandia.
CPI czyli Indeks Percepcji Korupcji badany przez Transparency International z siedzibą w Berlinie, jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem oceniania korupcji rządów, policji, sądownictwa, partii politycznych i urzędników w 175 krajach.

Według wydanego przez grupę oświadczenia, „wysoki poziom wolności prasy; dostęp do informacji, dzięki czemu wiadomo skąd pochodzą i na co wydawane są publiczne pieniądze; wysoki poziom uczciwości ludzi sprawujących władzę; system sądowniczy nierozróżniający biednych i bogatych” to są charakterystyczne cechy państw z czołówki rankingu.

Jednak żaden kraj – nawet ten najwyżej notowany – nie jest całkowicie wolny od korupcji, stwierdza raport.

„Kraje nordyckie znowu prowadzą – Dania, Finlandia, Szwecja zajmują 3 pierwsze miejsca, a Norwegia jest niedaleko za nimi. Ale w 2015 roku widzieliśmy duże sprawy korupcyjne, łącznie z aresztowaniem 13 osób w Danii w sprawie łapówek; burmistrz Bergen w Norwegii został oskarżony o przyjmowanie łapówek; szwedzki koncern TeliaSonera, częściowo państwowy (Finlandia również ma w nim pewne udziały) na obiecujących rynkach euroazjatyckich także był podejrzany o wręczanie wielkich łapówek w Uzbekistanie; trwa śledztwo w sprawie byłego dowódcy helsińskiej jednostki antynarkotykowej, oskarżonego o dowodzenie własnym kartelem narkotykowym,” stwierdza raport.

Według raportu połowa krajów OECD łamie międzynarodowe zalecenia w sprawie przeciwdziałania łapówkom płaconym przez rodzime koncerny poza granicami własnego kraju.

Spośród innych krajów europejskich, według TI tylko kilka poprawiło swoją pozycję, większość pozostała na swoich miejscach, w nielicznych poziom korupcji wzrósł, np. w Hiszpanii.

Znacząco swoją pozycję w stosunku do 2012 roku poprawiły Wielka Brytania i Grecja.

Wśród najniżej sklasyfikowanych państw znalazły się Somalia, Afganistan i Sudan Południowy. Spośród 10 najbardziej skorumpowanych państw, 5 to również najbardziej niebezpieczne kraje świata, stwierdza raport.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...