Dania prowadzi w światowym rankingu ograniczania korupcji, podczas gdy sąsiednia Szwecja spadła na trzecie miejsce.

W nowym rankingu ogłoszonym przez antykorupcyjną organizację Transparency International, Dania zajęła najwyższą pozycję drugi rok z rzędu. Za nią uplasowały się sąsiednie państwa nordyckie Szwecja i Finlandia.
CPI czyli Indeks Percepcji Korupcji badany przez Transparency International z siedzibą w Berlinie, jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem oceniania korupcji rządów, policji, sądownictwa, partii politycznych i urzędników w 175 krajach.

Według wydanego przez grupę oświadczenia, „wysoki poziom wolności prasy; dostęp do informacji, dzięki czemu wiadomo skąd pochodzą i na co wydawane są publiczne pieniądze; wysoki poziom uczciwości ludzi sprawujących władzę; system sądowniczy nierozróżniający biednych i bogatych” to są charakterystyczne cechy państw z czołówki rankingu.

Jednak żaden kraj – nawet ten najwyżej notowany – nie jest całkowicie wolny od korupcji, stwierdza raport.

„Kraje nordyckie znowu prowadzą – Dania, Finlandia, Szwecja zajmują 3 pierwsze miejsca, a Norwegia jest niedaleko za nimi. Ale w 2015 roku widzieliśmy duże sprawy korupcyjne, łącznie z aresztowaniem 13 osób w Danii w sprawie łapówek; burmistrz Bergen w Norwegii został oskarżony o przyjmowanie łapówek; szwedzki koncern TeliaSonera, częściowo państwowy (Finlandia również ma w nim pewne udziały) na obiecujących rynkach euroazjatyckich także był podejrzany o wręczanie wielkich łapówek w Uzbekistanie; trwa śledztwo w sprawie byłego dowódcy helsińskiej jednostki antynarkotykowej, oskarżonego o dowodzenie własnym kartelem narkotykowym,” stwierdza raport.

Według raportu połowa krajów OECD łamie międzynarodowe zalecenia w sprawie przeciwdziałania łapówkom płaconym przez rodzime koncerny poza granicami własnego kraju.

Spośród innych krajów europejskich, według TI tylko kilka poprawiło swoją pozycję, większość pozostała na swoich miejscach, w nielicznych poziom korupcji wzrósł, np. w Hiszpanii.

Znacząco swoją pozycję w stosunku do 2012 roku poprawiły Wielka Brytania i Grecja.

Wśród najniżej sklasyfikowanych państw znalazły się Somalia, Afganistan i Sudan Południowy. Spośród 10 najbardziej skorumpowanych państw, 5 to również najbardziej niebezpieczne kraje świata, stwierdza raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.