fbpx

Dania wciąż najmniej skorumpowanym krajem na świecie

Dania prowadzi w światowym rankingu ograniczania korupcji, podczas gdy sąsiednia Szwecja spadła na trzecie miejsce.

W nowym rankingu ogłoszonym przez antykorupcyjną organizację Transparency International, Dania zajęła najwyższą pozycję drugi rok z rzędu. Za nią uplasowały się sąsiednie państwa nordyckie Szwecja i Finlandia.
CPI czyli Indeks Percepcji Korupcji badany przez Transparency International z siedzibą w Berlinie, jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem oceniania korupcji rządów, policji, sądownictwa, partii politycznych i urzędników w 175 krajach.

Według wydanego przez grupę oświadczenia, „wysoki poziom wolności prasy; dostęp do informacji, dzięki czemu wiadomo skąd pochodzą i na co wydawane są publiczne pieniądze; wysoki poziom uczciwości ludzi sprawujących władzę; system sądowniczy nierozróżniający biednych i bogatych” to są charakterystyczne cechy państw z czołówki rankingu.

Jednak żaden kraj – nawet ten najwyżej notowany – nie jest całkowicie wolny od korupcji, stwierdza raport.

„Kraje nordyckie znowu prowadzą – Dania, Finlandia, Szwecja zajmują 3 pierwsze miejsca, a Norwegia jest niedaleko za nimi. Ale w 2015 roku widzieliśmy duże sprawy korupcyjne, łącznie z aresztowaniem 13 osób w Danii w sprawie łapówek; burmistrz Bergen w Norwegii został oskarżony o przyjmowanie łapówek; szwedzki koncern TeliaSonera, częściowo państwowy (Finlandia również ma w nim pewne udziały) na obiecujących rynkach euroazjatyckich także był podejrzany o wręczanie wielkich łapówek w Uzbekistanie; trwa śledztwo w sprawie byłego dowódcy helsińskiej jednostki antynarkotykowej, oskarżonego o dowodzenie własnym kartelem narkotykowym,” stwierdza raport.

Według raportu połowa krajów OECD łamie międzynarodowe zalecenia w sprawie przeciwdziałania łapówkom płaconym przez rodzime koncerny poza granicami własnego kraju.

Spośród innych krajów europejskich, według TI tylko kilka poprawiło swoją pozycję, większość pozostała na swoich miejscach, w nielicznych poziom korupcji wzrósł, np. w Hiszpanii.

Znacząco swoją pozycję w stosunku do 2012 roku poprawiły Wielka Brytania i Grecja.

Wśród najniżej sklasyfikowanych państw znalazły się Somalia, Afganistan i Sudan Południowy. Spośród 10 najbardziej skorumpowanych państw, 5 to również najbardziej niebezpieczne kraje świata, stwierdza raport.

Strona główna Wiadomości Dania Dania wciąż najmniej skorumpowanym krajem na świecie

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Norwegia: Co najmniej 50 osób z Polski zarażonych koronawirusem przybyło w ciągu ostatniego tygodnia

W ostatnim tygodniu w norweskim Torp odnotowano duży wzrost przypadków infekcji koronawirusa z Polski-poinformował główny lekarz Ole Henrik Augestad. Prawie wszyscy z 22 zarażonych w ostatnim tygodniu przybyli z...