Dania: Rząd ogłasza plany przetestowania 200 000 uczniów

Rząd w Danii koncentruje się na młodych ludzi, aby przerwać „ukryte łańcuchy infekcji” COVID-19, które obecnie pustoszą region stołeczny.

Minister zdrowia Magnus Heunicke przed nakreślił plany zbadania jak największej liczby osób w wieku od 15 do 25 lat, mieszkających w 17 z 25 gmin Wielkiej Kopenhagi.

Od dziś zespoły medyczne będą pojawiać się w szkołach i innych miejscach dla młodzieży, aby oferować nieobowiązkowe testy. Heunicke ma nadzieję, że 200 000 osób w tym przedziale wiekowym może zostać przetestowanych w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie.

Według Heunicke grupa zadaniowa będzie „przemieszczać się jak karawana” przez region stołeczny, zaczynając od Ishøj.

Nowe ograniczenia dotyczące pracy i szkół

Zaledwie dwie godziny po potwierdzeniu kolejnych 1468 nowych infekcji koronawirusa (wykonując 71 322 testów), Minister zdrowia Magnus Heunicke przedstawił szereg innych nowych ograniczeń dla 17 gmin.

  • Wszystkich pracowników w regionie stołecznym zachęca się do pracy w domu.
  • Sklepy zostaną poproszone o wprowadzenie bardziej rygorystycznych limitów liczby klientów, których mogą jednorazowo przyjąć.
  • Więcej ograniczeń w domach opieki.
  • Regionalne szpitale mogą zostać zmuszone do odwołania operacji i wizyt.
  • Od 7 grudnia uczelnie wyższe i gimnazja będą zachęcane do przejścia na nauczanie cyfrowe i egzaminy tam, gdzie to możliwe. 
  • W szkołach publicznych wszystkie posiłki będą odbywać się w salach lekcyjnych. 
  • W zajęciach sportowych dla dzieci może brać udział maksymalnie dziesięć osób.

W Danii z powodu epidemii COVID-19 zmarło dotąd 846 osób. Łączna liczba zachorowań wynosi 81 949. (stan na 1 grudnia według danych zgromadzonych przez sst.dk). 

Kopenhaga ma obecnie wskaźnik infekcji wynoszący 285 osób na 100 000 mieszkańców – najwyższy jak dotąd odnotowany.

W całej Kopenhadze wskaźniki infekcji rosną i są znacznie wyższe niż w większości kraju – szczególnie na przedmieściach Vestegnen na zachodzie stolicy.

W regionie stołecznym znajduje się około 17 z 25 najbardziej dotkniętych gmin. Najgorszy jest Tårnby, który miał 169 nowych infekcji w ciągu ostatnich siedmiu dni, co odpowiada 395 przypadkom na 100 000.

Najbardziej dotknięte przedziały wiekowe to osoby w wieku od 20 do 29 lat i od 10 do 19 lat.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona przez niego Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza znów stracili poparcie obywateli. Może...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...