Dania redukuje zasiłki dla azylantów

Duński rząd zamierza przegłosować w piątek nowe przepisy, wprowadzające znaczne cięcia w zasiłkach dla osób szukających azylu w Danii.

Niedawno uformowany rząd Danii ogłosił w środę, że zasiłek dla poszukujących w Danii azylu osób, pozostających bez pracy, ustanowiony przez poprzedni rząd zostanie zastąpiony nowym, znacznie niższym 'zasiłkiem integracyjnym'.

Oświadczenie duńskiego ministerstwa pracy głosi "Rząd chce, tak jak obiecał podczas kampanii wyborczej, szybko wprowadzić nowy przepis o zasiłku integracyjnym dla nowo przybyłych imigrantów, zgodnie z koncepcją uczynienia Danii mniej atrakcyjnym celem imigracji a bardziej przyjaznym państwem dla pracujących Duńczyków."

Przepisy powinny zostać przegłosowane w piątek, dzięki wsparciu Duńskiej Partii Ludowej, Koalicji Liberalnej oraz Konserwatystów, a w życie prawdopodobnie wejdą w wrześniu.

Podczas ostatnich wyborów, premier Lars Løkke Rasmussen często mówił, że chce wprowadzić prawa zmniejszające liczbę imigrantów trafiających do Danii.

W czerwcu, premier powiedział na konferencji prasowe "Chcemy mieć pieczę nad polityką imigracyjną, dzięki czemu będziemy mieli pod kontrolą liczbę uchodźców i tych, którzy trafiają tu w ramach programu łączenia rodzin".Nowe regulacje będą na początku dotyczyły tylko osób przybyłych do Danii po wrześniu, ale od stycznia 2016 będą dotyczyły wszystkich obcokrajowców, którzy w ciągu ostatnich 8 lat nie przebywali w Danii przez co najmniej 7 z nich. Dotyczyć to będzie także Duńczyków, którzy nie mieszkali w kraju przez 7 z ostatnich 8 lat.

Zasiłek integracyjny będzie w tej samej wysokości, co duńskie stypendium studenckie, co oznacza, że dorosła osoba, bez dzieci będzie mogła otrzymać 5 945 koron(~3 300 zł), co miesiąc, przed opodatkowaniem. W porównaniu z obecnymi 10 849 koronami(~6 100 zł) zasiłku dla bezrobotnych to 45 procentowa redukcja.

Obcokrajowcy otrzymają także finansową zachętę do nauki języka duńskiego, gdyż ci, którzy zdadzą egzamin z języka duńskiego otrzymają 1,500 koron(~840 zł) dodatku do zasiłku integracyjnego.

Nowa pani minister integracji Inger Støjberg powiedziała, że na horyzoncie szykuje się więcej zmian.

"To jest pierwsze z wielu zaostrzeń prawa, które zamierza wprowadzić rząd, aby odzyskać kontrole nad imigracją i integracją". Inger Støjberg


 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli narzekać na unoszący się w powietrzu dym. Jest on spowodowany...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...