fbpx

Dania redukuje zasiłki dla azylantów

Duński rząd zamierza przegłosować w piątek nowe przepisy, wprowadzające znaczne cięcia w zasiłkach dla osób szukających azylu w Danii.

Niedawno uformowany rząd Danii ogłosił w środę, że zasiłek dla poszukujących w Danii azylu osób, pozostających bez pracy, ustanowiony przez poprzedni rząd zostanie zastąpiony nowym, znacznie niższym 'zasiłkiem integracyjnym'.

Oświadczenie duńskiego ministerstwa pracy głosi "Rząd chce, tak jak obiecał podczas kampanii wyborczej, szybko wprowadzić nowy przepis o zasiłku integracyjnym dla nowo przybyłych imigrantów, zgodnie z koncepcją uczynienia Danii mniej atrakcyjnym celem imigracji a bardziej przyjaznym państwem dla pracujących Duńczyków."

Przepisy powinny zostać przegłosowane w piątek, dzięki wsparciu Duńskiej Partii Ludowej, Koalicji Liberalnej oraz Konserwatystów, a w życie prawdopodobnie wejdą w wrześniu.

Podczas ostatnich wyborów, premier Lars Løkke Rasmussen często mówił, że chce wprowadzić prawa zmniejszające liczbę imigrantów trafiających do Danii.

W czerwcu, premier powiedział na konferencji prasowe "Chcemy mieć pieczę nad polityką imigracyjną, dzięki czemu będziemy mieli pod kontrolą liczbę uchodźców i tych, którzy trafiają tu w ramach programu łączenia rodzin".Nowe regulacje będą na początku dotyczyły tylko osób przybyłych do Danii po wrześniu, ale od stycznia 2016 będą dotyczyły wszystkich obcokrajowców, którzy w ciągu ostatnich 8 lat nie przebywali w Danii przez co najmniej 7 z nich. Dotyczyć to będzie także Duńczyków, którzy nie mieszkali w kraju przez 7 z ostatnich 8 lat.

Zasiłek integracyjny będzie w tej samej wysokości, co duńskie stypendium studenckie, co oznacza, że dorosła osoba, bez dzieci będzie mogła otrzymać 5 945 koron(~3 300 zł), co miesiąc, przed opodatkowaniem. W porównaniu z obecnymi 10 849 koronami(~6 100 zł) zasiłku dla bezrobotnych to 45 procentowa redukcja.

Obcokrajowcy otrzymają także finansową zachętę do nauki języka duńskiego, gdyż ci, którzy zdadzą egzamin z języka duńskiego otrzymają 1,500 koron(~840 zł) dodatku do zasiłku integracyjnego.

Nowa pani minister integracji Inger Støjberg powiedziała, że na horyzoncie szykuje się więcej zmian.

"To jest pierwsze z wielu zaostrzeń prawa, które zamierza wprowadzić rząd, aby odzyskać kontrole nad imigracją i integracją". Inger Støjberg


 

Strona główna Wiadomości Dania Dania redukuje zasiłki dla azylantów

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Fox News o sytuacji epidemicznej w Szwecji i odporności stadnej

Kilka dni temu w amerykańskiej stacji informacyjnej Fox News powrócił temat koronawirusa w Szwecji. W programie „White...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.