Dania odbiera imigrantom znaczne sumy pieniędzy

W czwartek duńska policja poinformowała, że kontrowersyjne prawo pozwalające władzom odbierać uchodźcom pieniądze i kosztowności zostało już kilkakrotnie użyte.

Duńska policja w maili przesłanym AFP podała, że łącznie odebrano już 117,600 koron(~68 tys. zł) w gotówce.

„Kiedy zapytano się mnie czy mam 10,000 koron (~5,7 tys. zł)  powiedziałem ‘Tak’,” opowiadał w środę w Radio24syv oczekujący na azyl Ali Abdel Razaq. Dodając, że nie wiedział o tym, iż każda suma lub kosztowności powyżej tej wartości mogą zostać przekazane władzom.

Niedługo potem, 22 października, policja zapukała do jego drzwi w centrum dla uchodźców w małym południowym mieście Bolderslev i zmusiła go do oddania 8,000 koron(~4,6 tys. zł).

„W czasie mojej pracy jako funkcjonariusz policji w Iraku, trzy razy ucierpiałem w wyniku wybuchu bomby podłożonej przy drodze.” Powiedział Razaq dodając, że „pieniądze chciał wydać na operacje lub potrzebne mu sprzęty.”

Prawo to zostało po raz pierwszy użyte 30 czerwca, gdy pięć osób z Iranu musiało oddać policji łącznie 79,600 koron (~46 tys. zł).

Drugi raz użyto go 14 lipca, gdy irańska czteroosobowa rodzina oddała 10,300 koron (~5,9 tys. zł). Ponownie zastosowano te przepisy 3 sierpnia, kiedy mężczyzna z Algierii musiał oddać 19,700 koron (~11,4 tys. zł).

Twórca prawa z anty-imigracyjnej Duńskiej Partii Ludowej, Martin Henriksen, powiedział że przepisy te „są sukcesem w tym sensie, iż wysyłają czytelny sygnał, że zaostrzyliśmy w Danii przepisy.”

Członek parlamentu z lewicowej Czerwono-Zielonej Koalicji(Enhedslisten) Johanne Schmidt-Nielsen powiedziała, że mała suma odebranych pieniędzy jasno pokazuje, że to ‘głupie prawo’ zostało ustanowione tylko po to, „żeby wysłać sygnał do całego świata, że w Danii nie jest fajnie być uchodźcą.”

Gdy duński parlament w styczniu przegłosował taki przepis, pojawiło się sporo krytyki z różnych stron świata. Organizacja Human Rights Watch nazwała nowe przepisy nikczemnymi i podłymi.

Premier Lars Løkke Rasmussen bronił jednak takiego prawa mówiąc, że to „najbardziej źle rozumiane prawo w historii Danii.”

W zeszłym roku w Danii złożono 21,000 podań o azyl, oznacza to 44 % wzrost w stosunku do roku 2014.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...