fbpx

Dania odbiera imigrantom znaczne sumy pieniędzy

W czwartek duńska policja poinformowała, że kontrowersyjne prawo pozwalające władzom odbierać uchodźcom pieniądze i kosztowności zostało już kilkakrotnie użyte.

Duńska policja w maili przesłanym AFP podała, że łącznie odebrano już 117,600 koron(~68 tys. zł) w gotówce.

„Kiedy zapytano się mnie czy mam 10,000 koron (~5,7 tys. zł)  powiedziałem ‘Tak’,” opowiadał w środę w Radio24syv oczekujący na azyl Ali Abdel Razaq. Dodając, że nie wiedział o tym, iż każda suma lub kosztowności powyżej tej wartości mogą zostać przekazane władzom.

Niedługo potem, 22 października, policja zapukała do jego drzwi w centrum dla uchodźców w małym południowym mieście Bolderslev i zmusiła go do oddania 8,000 koron(~4,6 tys. zł).

„W czasie mojej pracy jako funkcjonariusz policji w Iraku, trzy razy ucierpiałem w wyniku wybuchu bomby podłożonej przy drodze.” Powiedział Razaq dodając, że „pieniądze chciał wydać na operacje lub potrzebne mu sprzęty.”

Prawo to zostało po raz pierwszy użyte 30 czerwca, gdy pięć osób z Iranu musiało oddać policji łącznie 79,600 koron (~46 tys. zł).

Drugi raz użyto go 14 lipca, gdy irańska czteroosobowa rodzina oddała 10,300 koron (~5,9 tys. zł). Ponownie zastosowano te przepisy 3 sierpnia, kiedy mężczyzna z Algierii musiał oddać 19,700 koron (~11,4 tys. zł).

Twórca prawa z anty-imigracyjnej Duńskiej Partii Ludowej, Martin Henriksen, powiedział że przepisy te „są sukcesem w tym sensie, iż wysyłają czytelny sygnał, że zaostrzyliśmy w Danii przepisy.”

Członek parlamentu z lewicowej Czerwono-Zielonej Koalicji(Enhedslisten) Johanne Schmidt-Nielsen powiedziała, że mała suma odebranych pieniędzy jasno pokazuje, że to ‘głupie prawo’ zostało ustanowione tylko po to, „żeby wysłać sygnał do całego świata, że w Danii nie jest fajnie być uchodźcą.”

Gdy duński parlament w styczniu przegłosował taki przepis, pojawiło się sporo krytyki z różnych stron świata. Organizacja Human Rights Watch nazwała nowe przepisy nikczemnymi i podłymi.

Premier Lars Løkke Rasmussen bronił jednak takiego prawa mówiąc, że to „najbardziej źle rozumiane prawo w historii Danii.”

W zeszłym roku w Danii złożono 21,000 podań o azyl, oznacza to 44 % wzrost w stosunku do roku 2014.

Strona główna Wiadomości Dania Dania odbiera imigrantom znaczne sumy pieniędzy

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...