fbpx

Dania najlepszym krajem na świecie dla kobiet

Nowy światowy ranking krajów jest pełny dobrych wieści dla Danii. Jest ona najlepszym krajem na świecie dla kobiet, najbardziej ‘transparentnym’ krajem, znajduję się także w czołówce najlepszych państw do wychowywania dzieci.

Nigdzie na świecie nie jest tak dobrze być kobietą jak w Danii, tak wynika z rankingu opublikowanego w środę przez US News & World Report. Dania wygrała nie tylko w kategorii najlepszego kraju dla kobiet, ale także zajęła drugie miejsce w kategorii najlepszych państw do wychowywania dzieci.

„Być może płacą tam jedne z najwyższych podatków, mają długie zimy, kiedy słońce zachodzi przed 16, ale warunków duńskim kobietom zazdroszczą wszystkie inne,” tak stwierdza raport.

„Wielu ekspertów sugeruje, że tak dobra pozycja jest wynikiem ogólnego poziomu dobrobytu Danii. Edukacja i opieka zdrowotna jest właściwie darmowa. Promowane jest także szeroko równouprawnienie łącznie z systemem dziennej opieki nad dziećmi oraz najbardziej elastycznymi w całej Europie urlopami rodzicielskimi.”

Wyniki te są zgodne z ostatnimi danymi Eurostatu z których wynika, że Dunki są najszczęśliwsze wśród wszystkich europejskich emerytek.

Dobrą wiadomością dla tych Dunek, które są również matkami jest to, że dzięki bardzo dobremu systemowi urlopów rodzicielskich ich kraj zajmuje drugie miejsce w rankingu najlepszych miejsc do wychowywania dzieci, zaraz za prowadzącą Szwecją.

Zajęcie przez Danię pierwszego miejsca wśród najbardziej transparentnych krajów, nie dziwi gdyż miejsce to Dania zajmuje od lat.

Cynicy mogliby powiedzieć, że raport jest trochę spóźniony i Dania od czasu wprowadzenia, w czerwcu 2013 roku, kontrowersyjnego prawa zabraniającego dziennikarzom dostępu do rządowych dokumentów, kalendarzy i korespondencji nie jest już tak transparentna jak kiedyś.

Rankingi US News & World Report oparte są na ankietowych badaniach w których wzięło udział 16,000 osób. Ankietowani byli proszeni o połączenie krajów z odpowiednimi cechami. Odpowiedzi rozbito następnie na kategorie takie jak jakość życia, przedsiębiorczość itp.

Najwyższą ogólną pozycję zajęły Niemcy, a zaraz za nimi Kanada, Wielka Brytania, USA oraz Szwecja. Dania zajęła w ogólnym rankingu dziesiątą pozycję. Znacznie gorzej wypadła ona w kategoriach takich jak „posiadanie wpływowej kultury” 0,2 punktu, „wspaniałe jedzenie” 0,3 punktu oraz kategoria „seksowność’ 0,6 punktu.

Strona główna Wiadomości Dania Dania najlepszym krajem na świecie dla kobiet

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Szwedzka policja zaniepokojona wojnami gangów

Raport wywiadowczy policji w Göteborgu ujawnił, że w mieście wzrasta przemoc wynikająca z wojen gangów. Przedmiotem sporów jest handel nielegalnymi używkami, a...

„Challenge” zachęca dzieci do podpalania szkół w Szwecji

Tak zwane „wyzwanie” rozpowszechniane jest w mediach społecznościowych w szwedzkim mieście Örebro. Wyzwanie zachęca dzieci do rozpalania pożarów w swoich szkołach i...