Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi

Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne dotyczące tego, co należy uznać za „bliski kontakt” gdy ktoś był w pobliżu osoby, u której wykryto koronawirusa.

Nowa definicja “bliskich kontaktów” obejmuje osoby, które przebywały w odległości do dwóch metrów od osoby zakażonej dłużej niż 15 minut – jeśli w sytuacji, gdy ludzie śpiewają, mówią głośno lub krzyczą lub jeśli byli w zamkniętym pomieszczeniu bez dobrej wentylacji.

Organy służby zdrowia doradzają każdemu, kto miał bliski kontakt z kimś, kto ma pozytywny wynik testu na obecność wirusa, aby natychmiast przystąpił do samoodizolowania się.

“Oprócz poszerzonej definicji “bliskiego kontaktu”, doradzamy teraz również aby każdy, kto był blisko kogoś, kto uzyskał wynik pozytywny, poszedł na badanie przesiewowe, nawet jeśli nie spełnia wszystkich definicji “bliskiego kontaktu”. Może to być na przykład sytuacja, w której siedzimy w tym samym biurze co ktoś lub siedzimy razem w sali konferencyjnej”, powiedziała rzeczniczka ministerstwa Helene Probst.

Rząd apeluje o zachowanie ostrożności i czujności, ponieważ w całym kraju wskaźniki zakażeń koronowych utrzymują się na poziomie około 1000 przypadków dziennie.

W Danii, odnotowano 74 204 infekcji koronawirusowych oraz ponad 802 zgony, wywołanych przez COVID-19 (stan na 25 listopada według danych Statens Serum Institut).

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...