Rosnące czynsze w połączeniu z recesją i spadkiem konsumpcji doprowadziły do fali zamykania sklepów w centrach szwedzkich miast. Szwedzka Federacja Handlu alarmuje, że sytuacja jest dramatyczna i grozi „śmiertelnym ciosem dla tętniących życiem centrów miast”.
Według danych Federacji, sklepy w Szwecji wydają nawet jedną czwartą swoich obrotów na sam czynsz. W dużych miastach, takich jak Sztokholm, Göteborg i Malmö, czynsze stanowią średnio odpowiednio 24%, 19% i 16% obrotów. Poziomy te znacznie przekraczają możliwości wielu firm, które zmuszone są do zamykania lokali.
„Od kilku lat ostrzegamy przed rozwojem sytuacji, którego niestety jesteśmy teraz zmuszeni być świadkami. Coraz więcej lokali sklepowych stoi pustych” – mówi Martin Kits, dyrektor ds. polityki biznesowej i rzecznictwa w Szwedzkiej Federacji Handlu.
Problem dotyka nie tylko największych miast. Wysokie czynsze obserwuje się również w takich miejscowościach jak Karlstad i Uppsala. „Doszliśmy do punktu, w którym ruchliwe sklepy są zastępowane pustymi salonami zagranicznych marek samochodowych” – alarmuje Kits.
Federacja Handlu uważa, że szokujące podwyżki czynszów z ostatnich lat mają poważne konsekwencje dla branży i całej gospodarki. Wiele dobrze prosperujących sklepów jest zmuszonych do zamykania działalności, co prowadzi do utraty miejsc pracy i negatywnie wpływa na życie lokalnych społeczności.
Organizacja ponownie apeluje do rządu o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie obecnego modelu indeksacji czynszu. „Branża i społeczeństwo muszą być lepiej przygotowane na następny gwałtowny wzrost inflacji, dlatego rząd musi teraz przeprowadzić dochodzenie w celu stworzenia bardziej stabilnego rynku wynajmu” – mówi Martin Kits.
- Rowerzystka w stanie krytycznym po wypadku: kierowca oskarżony o niebezpieczną jazdę pod wpływem alkoholu
- Szwedzkie pożyczki studenckie coraz droższe: stopa procentowa na najwyższym poziomie od 15 lat
- Szwedzki polityk o Syryjczykach w Szwecji: „To okazja do powrotu do domu”
- Nowe prawo ułatwi wcześniejsze zerwanie kredytów hipotecznych w Szwecji
- Nowe priorytety na rynku pracy: Umiejętności miękkie ważniejsze niż techniczne