Czy w Szwecji zakaże się sprzedaży alkoholu po 22:00?

Rząd Szwecji zaproponował wprowadzenie nowych przepisów, w świetle których sprzedaż alkoholu po godzinie 22:00 byłaby niemożliwa. Wszystko z powodu luźniejszego podejścia Szwedów do restrykcji epidemicznych – w pubach i klubach nocnych można spotkać coraz więcej klientów, pomimo panującej pandemii.

Wszystkie lokale z koncesją na sprzedaż alkoholu musiałyby zostać zamknięte najpóźniej o 22:30. Przepisy obejmą puby, kluby nocne, kluby studenckie i bary.

Według premiera Stefana Löfvena Szwecja „zbliża się do mrocznego okresu”, jeśli chodzi o epidemię koronawirusa. „Każda decyzja, jaką podejmujemy, ma teraz olbrzymie znaczenie”, dodaje premier.

Löfven powiedział, że rząd gotów jest podjąć dalsze działania, w tym ograniczanie liczby osób uczestniczących w spotkaniu towarzyskim, jeśli strategia z zakazem na alkohol nie poskutkuje.

„Rozumiem, że ludzie są zmęczeni epidemią i marzą o powrocie do normalności. Wiem, że przestrzeganie obostrzeń może wydawać się czymś trudnym. Niestety, sytuacja epidemiczna jest niestabilna. Pandemia domaga się ofiar”, tłumaczy Lena Hallengren – szwedzka minister ds. socjalnych.

Według Hallengren bary i puby to miejsca, w których szczególnie wysokie jest ryzyko infekcji koronawirusowej. Zmiana przepisów nie wejdzie w życie natychmiast. Zanim odbędzie się głosowanie parlamentarne, propozycję trzeba skonsultować w gronie ekspertów. Prawdopodobnie nowy zakaz zostanie wprowadzony 20 listopada i utrzyma się do końca lutego 2021 roku.

Przepisy byłyby prawomocne, w odróżnieniu od wielu innych restrykcji covidowych w Szwecji (mających raczej formę zaleceń).

„Osoby, które uznają, że zamiast wizyty w barze zaproszą do siebie 20, 25 znajomych, myślą błędnie. Jesteśmy ludźmi dorosłymi i musimy działać odpowiedzialnie. Obecna sytuacja jest naprawdę niebezpieczna, zagrażająca życiu wielu”, powiedział Löfven w odpowiedzi na pytanie dziennikarza, który zasugerował, że Szwedzi będą organizować tłoczne imprezy w swoich domach.

Hallengren bardziej wierzy w odpowiedzialność Szwedów:

„Zakładam, że nikt nie będzie w obecnej sytuacji organizował imprez alkoholowych, nikt nie będzie uczęszczał na 50. urodziny bliskiej osoby, wesele lub inne tego typu wydarzenie.”

W niektórych barach i restauracjach już teraz egzekwowane są przepisy covidowe. Niektóre lokale mają limit maksymalnie ośmiu klientów, w innych konieczne jest zachowanie odpowiedniej przestrzeni między stolikami. W większości muszą znajdować się środki do dezynfekcji rąk.

Silniejsze restrykcje obowiązują w 13 regionach Szwecji, m.in. w okolicy największych miast (Sztokholm, Malmö, Göteborg).

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...