Rząd Szwecji zaproponował wprowadzenie nowych przepisów, w świetle których sprzedaż alkoholu po godzinie 22:00 byłaby niemożliwa. Wszystko z powodu luźniejszego podejścia Szwedów do restrykcji epidemicznych – w pubach i klubach nocnych można spotkać coraz więcej klientów, pomimo panującej pandemii.
Wszystkie lokale z koncesją na sprzedaż alkoholu musiałyby zostać zamknięte najpóźniej o 22:30. Przepisy obejmą puby, kluby nocne, kluby studenckie i bary.
Według premiera Stefana Löfvena Szwecja „zbliża się do mrocznego okresu”, jeśli chodzi o epidemię koronawirusa. „Każda decyzja, jaką podejmujemy, ma teraz olbrzymie znaczenie”, dodaje premier.
Löfven powiedział, że rząd gotów jest podjąć dalsze działania, w tym ograniczanie liczby osób uczestniczących w spotkaniu towarzyskim, jeśli strategia z zakazem na alkohol nie poskutkuje.
„Rozumiem, że ludzie są zmęczeni epidemią i marzą o powrocie do normalności. Wiem, że przestrzeganie obostrzeń może wydawać się czymś trudnym. Niestety, sytuacja epidemiczna jest niestabilna. Pandemia domaga się ofiar”, tłumaczy Lena Hallengren – szwedzka minister ds. socjalnych.
Według Hallengren bary i puby to miejsca, w których szczególnie wysokie jest ryzyko infekcji koronawirusowej. Zmiana przepisów nie wejdzie w życie natychmiast. Zanim odbędzie się głosowanie parlamentarne, propozycję trzeba skonsultować w gronie ekspertów. Prawdopodobnie nowy zakaz zostanie wprowadzony 20 listopada i utrzyma się do końca lutego 2021 roku.
Przepisy byłyby prawomocne, w odróżnieniu od wielu innych restrykcji covidowych w Szwecji (mających raczej formę zaleceń).
„Osoby, które uznają, że zamiast wizyty w barze zaproszą do siebie 20, 25 znajomych, myślą błędnie. Jesteśmy ludźmi dorosłymi i musimy działać odpowiedzialnie. Obecna sytuacja jest naprawdę niebezpieczna, zagrażająca życiu wielu”, powiedział Löfven w odpowiedzi na pytanie dziennikarza, który zasugerował, że Szwedzi będą organizować tłoczne imprezy w swoich domach.
Hallengren bardziej wierzy w odpowiedzialność Szwedów:
„Zakładam, że nikt nie będzie w obecnej sytuacji organizował imprez alkoholowych, nikt nie będzie uczęszczał na 50. urodziny bliskiej osoby, wesele lub inne tego typu wydarzenie.”
W niektórych barach i restauracjach już teraz egzekwowane są przepisy covidowe. Niektóre lokale mają limit maksymalnie ośmiu klientów, w innych konieczne jest zachowanie odpowiedniej przestrzeni między stolikami. W większości muszą znajdować się środki do dezynfekcji rąk.
Silniejsze restrykcje obowiązują w 13 regionach Szwecji, m.in. w okolicy największych miast (Sztokholm, Malmö, Göteborg).