Policja oświadczyła, że lista podejrzanych o podpalenie domu na północ od Uppsali została zawężona do jednego osobnika: bobra.

W poniedziałek dom w gminie Heby został całkowicie spalony. Policja podejrzewała podpalenie, ale w środę oświadczyła, że badania śladów pozostawionych na miejscu pożaru wskazują na jednego sprawcę, którego jeszcze trzeba odszukać.

„Nasi technicy doszli do jednego wniosku. Bóbr zostawił na miejscu bardzo dużo śladów,” oświadczył przedstawiciel policji z Uppsali Christer Nordström.

W pożarze nikt nie został ranny, został on prawdopodobnie wywołany przez spięcie instalacji elektrycznej, wywołane uszkodzeniem linii elektrycznej przez drzewo, które zostało ścięte przez bobra.

„Według naszych informacji drzewo zostało podcięte przez bobra. Nie znam się na bobrach, ale takie otrzymałem informacje,” oświadczył Nordström.

Zwierzę, prawdopodobnie mieszkające nad pobliską rzeką, wciąż pozostaje na wolności.

„Bobry zazwyczaj nie przeszkadzają lokalnym społecznościom, ale często zdarza się, że przewracają drzewa na linie energetyczne. Nie znając szczegółów, można się domyślać, ze tak było w tym przypadku, spadające drzewo spowodowało spięcie w instalacji i pożar,” powiedział Lars Plahn, ekspert od bobrów w departamencie środowiska.

W sierpniu tego roku, bóbr który przewrócił drzewa na linie energetyczną pozbawił prądu 15,000 osób mieszkających na południe od Sztokholmu.

Inny głodny bóbr spowodował zupełne ciemności w 100 domach koło Motala, w centralnej Szwecji, przewracając drzewo na przewody elektryczne w 2004 roku. Brak prądu trwał wtedy 4,5 godziny.