Satysfakcję z pracy dają nie tylko pieniądze, lecz także panująca w firmie atmosfera. Słowa „dziękuję” czy „dobra robota” nic nie kosztują, a budują pracownika, który wykonuje swoje zadania z zaangażowaniem. Czy Polacy czują się docenieni przez swoich szefów?

Rzeczywistość pokazuje, że pracodawcy albo nie chwalą zbyt często swoich pracowników, ponieważ nie widzą takiej potrzeby, albo robią to nieumiejętnie. „Jak wynika z naszych badań, ponad 80% zatrudnionych Polaków czuje się niedocenionych. Tylko 16% ma odmienne odczucia” – wyjaśnia w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Małgorzata Majewska, ekspertka portalu Monsterpolska.pl.

Poczucie niedocenienia wśród Polaków na tle innych narodowości nie jest aż tak niskie. Najgorzej pod tym względem wypadają Amerykanie oraz Niemcy (90%). Przy czym odpowiedź „nigdy nie czuję się doceniany w pracy” w Stanach Zjednoczonych i Niemczech zaznaczyło średnio 46% badanych.

Jeśli nie jesteśmy doceniani, wypalamy się zawodowo i stajemy mniej wydajni. Mimo to wielu z nas boi się zmienić pracę, w szczególności tyczy się to pracowników niskiego szczebla. „Nie ma się czego obawiać. Obecnie jest bardzo dobry moment na zmianę zatrudnienia, bo warunki gospodarcze się poprawiają. Pracy jest więcej i spada liczba kandydatów przypadających na jedną ofertę” – podkreśla rozmówczyni.