fbpx

Czas podliczyć reparacje od Szwecji za potop: internauci szydzą z posła PiS

Olga Tokarczuk odebrała literackiego Nobla podczas uroczystości w Sztokholmie. Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk żałuje jednak, że przedstawiciel Szwedzkiej Akademii nie skorzystał z okazji, by przeprosić za potop szwedzki. Za to na jego wpis na Twitterze zareagowali internauci.

Można powiedzieć, że Arkadiusz Mularczyk z PiS jest „twarzą” walki o reparacje. Polityk pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w Trakcie II Wojny Światowej w poprzedniej kadencji Sejmu. Straty oszacowano na kwotę na ponad 850 mld dolarów. Co do tego ma potop szwedzki?

„Reparacje od całego świata”

Tuż przed wręczeniem nagrody Nobla Olga Tokarczuk wysłuchała laudacji Pera Waestberga, który jest pisarzem, dziennikarzem oraz członkiem Amnesty International. Waestberg chwalił twórczość Tokarczuk oraz polską literaturę, mówił, że błyszczy w Europie. O jej twórczości powiedział, że „odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu”. Mularczyk odniósł się właśnie do tej krótkiej przemowy.

„Szkoda, że przedstawiciel Akademii Szwedzkiej Per Waesterberg wspominając w laudacji dla Olgi Tokarczuk o polskiej «historii kolonializmu i antysemityzmu» nie wykorzystał szansy, aby przeprosić za «potop szwedzki».” – napisał Arkadiusz Mularczyk na Twitterze. Odpowiedzieli mu inni użytkownicy Twittera.

Część z komentujących początkowo myślała nawet, że wpis pochodzi z fałszywego konta. Nie mogli uwierzyć, że takie słowa mógł napisać polityk partii rządzącej. Polityk wdał się z komentującymi w dyskusję, jednym z nich okazał się być generał Mirosław Różański, który jak niedawno donosiły media ma zamiar kandydować na prezydenta.

A kiedy (pańskie ugrupowanie polityczne) zaczniecie przepraszać społeczeństwo za to, że pojawiliście się w naszym życiu ? – zapytał Różański.

Mularczyk odpowiedział krótko: „Nie przystoi, generał WP. Wstyd !”

Znowu myślałem, że to fejkowe konto i ktoś sobie jaja robi.
Szanowny Panie, oczywistym jest, że Polsce jako państwu, należą nam się reparacje od całego świata, ba, wszechświata! Natomiast Panu, jako osobie tak niebanalne światłej, błyskotliwej i wszechstronnie kompetentnej, należy się repatriacja na zasłużony odpoczynek.
Myślę ze powinien pan zacząć podliczać reparacje od Szwecji. I niech pan nie zapomni podliczyć tego co nam winni są Rosjanie.

Na wpis ponownie zareagował polityk: „Naprawdę jest Pan wyjątkowo zabawny.”

Padły nawet propozycje, żeby Mularczyk naprawdę wziął pod uwagę rozliczenie Szwecji za potop.

Teraz napisz plan reparacji za Potop i jakos te 4 lata zleca na pierdu, pierdu.

​Niektórzy nawet sugerują, że przeprosiny powinny nastąpić też ze strony Polski, np. za zdobycie Moskwy.

Proszę skorzystać z okazji i przeprosić za zdobycie Moskwy.
Właśnie. Jak już chcemy mówić o historii to zacznijmy od swojego podwórka przepraszanie.
Strona główna Wiadomości Szwecja Czas podliczyć reparacje od Szwecji za potop: internauci szydzą z posła PiS

Warto przeczytać

Niewielu pasażerów przepływa przez Morze Bałtyckie

Z dnia na dzień liczba pasażerów statków wycieczkowych pływających po Bałtyku dramatycznie spadła. Firmy żeglugowe borykają się z kryzysem.

Największy spadek od 40 lat: szwedzka gospodarka spowalnia

Według nowych danych, szwedzki PKB odnotował największy spadek w jednym kwartale od 1980 roku. PKB Szwecji spadło o 8,6...

Antyislamski polityk weźmie udział w „uroczystym” paleniu Koranu

Rasmus Paludan, duński polityk o skrajnie antyislamskich poglądach, znów dał o sobie znać. Zdaniem 38-letniego byłego prawnika nadchodzące wydarzenie, podczas którego publicznie...