Komisja Europejska przedstawiła ambitną propozycję zmiany unijnych przepisów dotyczących praw jazdy. Główne założenia reformy to wprowadzenie cyfrowych praw jazdy oraz obniżenie wieku, w którym można uzyskać prawo jazdy, do 17 lat. Nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, ułatwienie mobilności oraz dostosowanie przepisów do nowoczesnych technologii.
Cyfrowe prawo jazdy – przyszłość mobilności w Unii Europejskiej
Jednym z kluczowych elementów nowej propozycji jest wprowadzenie cyfrowego prawa jazdy, które będzie ważne na terenie całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że kierowcy będą mogli korzystać z cyfrowej wersji dokumentu, zarówno w swoim kraju, jak i za granicą. Cyfrowe prawo jazdy będzie miało taką samą moc prawną jak tradycyjne, plastikowe dokumenty.
Dzięki temu, podczas kontroli drogowej w Szwecji, Włoszech czy innym kraju członkowskim UE, kierowcy będą mogli okazać swoje prawo jazdy za pomocą telefonu komórkowego lub innego urządzenia mobilnego. Cyfrowe prawo jazdy ma szansę stać się rzeczywistością w ciągu najbliższych czterech lat, co znacząco uprości życie kierowców w całej Europie.
Obniżenie wieku do 17 lat – nowe możliwości dla młodych kierowców
Kolejną istotną zmianą, proponowaną przez Komisję Europejską, jest obniżenie minimalnego wieku do uzyskania prawa jazdy kategorii B (samochody osobowe) oraz kategorii C (pojazdy ciężarowe) do 17 lat. Nowi kierowcy będą mogli wsiąść za kierownicę już w wieku 17 lat, jednakże do ukończenia 18. roku życia będą musieli podróżować w towarzystwie doświadczonego kierowcy.
Jest to znacząca zmiana, która ma na celu nie tylko zwiększenie mobilności młodych ludzi, ale również ułatwienie im dostępu do rynku pracy, zwłaszcza w branżach, które wymagają posiadania prawa jazdy na cięższe pojazdy. Dodatkowo, Komisja Europejska proponuje, aby wszyscy nowi kierowcy, niezależnie od kategorii, byli objęci okresem próbnym, który wynosić będzie co najmniej dwa lata. W tym czasie będzie obowiązywała zasada zerowej tolerancji dla alkoholu, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.
Zmiany w egzaminach i wymaganiach medycznych
Nowe przepisy mają także na celu zaktualizowanie zasad egzaminacyjnych. Egzaminy na prawo jazdy będą teraz uwzględniać umiejętności oceny ryzyka oraz wiedzę na temat zagrożeń związanych z mikromobilnością, czyli korzystaniem z małych, zmechanizowanych środków transportu, takich jak hulajnogi elektryczne. W ten sposób przyszli kierowcy będą lepiej przygotowani do radzenia sobie w dynamicznie zmieniających się warunkach na drogach.
Propozycja Komisji Europejskiej przewiduje również zaktualizowanie wymogów medycznych dla kierowców. Nowością będzie wprowadzenie obowiązku składania oświadczenia o stanie zdrowia zarówno przy uzyskiwaniu, jak i odnawianiu prawa jazdy na motorower, motocykl oraz samochód. Dzięki temu łatwiej będzie zapewnić, że tylko osoby w pełni zdolne do bezpiecznego prowadzenia pojazdów zasiądą za kierownicą.
Szwedzki rząd popiera zmiany
Szwecja z zadowoleniem przyjęła propozycję Komisji Europejskiej. Rząd szwedzki uważa, że planowane zmiany mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, a jednocześnie zwiększą mobilność obywateli. Szwedzki minister infrastruktury zaznacza jednak, że ważne jest, aby koszty oraz biurokracja związane z wprowadzeniem nowych przepisów były adekwatne do korzyści.
Rząd szwedzki popiera również ideę cyfrowego prawa jazdy, widząc w tym rozwiązaniu znaczące ułatwienie dla obywateli i krok w kierunku dalszej digitalizacji usług publicznych.
Co dalej?
Propozycja Komisji Europejskiej będzie teraz analizowana przez instytucje unijne. Proces ten rozpocznie się już w marcu 2023 roku, kiedy to prezydencja szwedzka podejmie prace nad wnioskiem w ramach grupy roboczej Rady. Ewentualne zmiany mogą wejść w życie w najbliższych latach, co otworzy nowy rozdział w przepisach dotyczących prawa jazdy w Unii Europejskiej.
- Użytkownicy aplikacji 112 będą otrzymywać alerty o utonięciach
- Szwecja przedstawia nową strategię dla przemysłu obronnego
- Zasiłek na dziecko w ogniu krytyki. Rząd nie planuje podwyżki
- Sieć sklepów Life ogłasza upadłość w Szwecji i Finlandii
- Szwecja apeluje do UE o sankcje wobec izraelskich ministrów