fbpx

Coraz więcej strzelanin w Szwecji.

Prof. Torbjorn Forkby, wykładający na Uniwersytecie Linneusza, dodaje:

„Gangi nie mają możliwości instytucjonalnego rozwiązywania konfliktów. Chcą wyrównać między sobą rachunki, nie szukają racjonalnego motywu zbrodni. Ważne dla takich osób jest zachowanie twarzy, one nie mogą znieść myśli o poniżeniu.”

Najwięcej strzelanin notowanych jest w Sztokholmie, Malmö i Göteborgu, ale ten problem ciągle się rozrasta i powoli dociera już do miast średniej wielkości.

Broń, z której najczęściej korzystają gangsterzy, to karabin automatyczny Kałasznikowa. Importowany z Bałkanów, kosztuje średnio około 2500-3500 euro (10-15 tys. PLN). Kiedy indziej w ruch idą granaty oraz materiały wybuchowe.

7 czerwca w Linkoping bomba umieszczona w szopie rowerowej zniszczyła fasady dwóch budynków mieszkalnych. Szkody zanotowano w ponad dwustu apartamentach, na szczęście nikt nie doznał cięższych obrażeń.

W Malmö lokalne władze próbują łagodzić konflikty – jak dotąd z marnym skutkiem. Konserwatywny poseł Johan Forssell podkreśla, że „rozlew krwi wynikający między innymi z coraz częstszych strzelanin niszczy społeczeństwo i wystawia Szwecji fatalne świadectwo”.

„Przestępstwa gangsterskie będzie można wyplewić dopiero przy odpowiednim wysiłku policji. Jednak w sektorze społecznym też potrzebne jest właściwe nastawienie, ludzi trzeba wyposażyć w wiedzę, której im brak”, powiedział Stefan Löfven.

Eddy Paver pracuje obecnie w centrum rehabilitacji narkotykowej. „Nie da się ukarać problemu – trzeba go rozwiązać. Posiadanie broni było już penalizowane i nie zdało to egzaminu. O problemie strzelanin i gangów należy mówić już na etapie szkoły.”

Strona główna Uncategorized Coraz więcej strzelanin w Szwecji.

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...