fbpx

Coraz więcej młodych Szwedów doświadcza dysforii płciowej

W ciągu ostatniej dekady o prawie 1500 proc. wzrosła liczba nastolatek, po urodzeniu wychowanych jako dziewczynki u których z biegiem lat zdiagnozowano dysforię płciową.

Nowy raport Urzędu ds. Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsen) ogniskuje się wokół takich tematów, jak tożsamość płciowa i dysforia na jej punkcie. W przypadku tego typu przypadłości dana osoba odczuwa dyskomfort, spowodowany płcią biologiczną.

W przeszłości lekarze mówili o „zaburzeniu” tożsamości płciowej, ale słowo wyrzucono ze słownika medycznego, bo jest niepoprawne i stygmatyzuje pacjentów.

Wysoki wzrost na poziomie 1500 proc. zauważono u nastolatek w wieku od 13. do 17. roku życia, którym po urodzeniu przypisano płeć żeńską (biologicznie zgodną). Dorastając, dziewczęta uznały, że nie identyfikują się z tą płcią.

Raport Socialstyrelsen obejmuje lata 2008–2018. Liczba zarejestrowanych mężczyzn w wieku 18–24 lata z rozpoznaną dysforią płciową wzrosła o 400 procent.

„Bez wątpienia można mówić o znaczącym wzroście takich przypadków. Nie wiemy jeszcze, co powoduje ten wzrost”, powiedział w oświadczeniu Peter Salmi, jeden z analityków Socialstyrelsen.

W 2018 r. prawie sześć tysięcy osób w Szwecji zdiagnozowano jako jednostki z dysforią płciową.

Niektóre z osób cierpią też z powodu zaburzeń psychicznych: lękowych lub depresyjnych. Dotyczy to głównie młodych dziewcząt (nieidentyfikujących się ze swoją płcią).

Autyzm, samookaleczanie i próby samobójcze dotykają coraz szerszą grupę społeczną – nie tylko tą, o której mowa w badaniu. Jednak osoby ze zdiagnozowaną dysforią płciową są bardziej narażone na śmierć z powodu samobójstwa.

Strona główna Wiadomości Szwecja Coraz więcej młodych Szwedów doświadcza dysforii płciowej

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.

Fox News o sytuacji epidemicznej w Szwecji i odporności stadnej

Kilka dni temu w amerykańskiej stacji informacyjnej Fox News powrócił temat koronawirusa w Szwecji. W programie „White...