fbpx

Coraz więcej młodych Szwedów doświadcza dysforii płciowej

W ciągu ostatniej dekady o prawie 1500 proc. wzrosła liczba nastolatek, po urodzeniu wychowanych jako dziewczynki u których z biegiem lat zdiagnozowano dysforię płciową.

Nowy raport Urzędu ds. Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsen) ogniskuje się wokół takich tematów, jak tożsamość płciowa i dysforia na jej punkcie. W przypadku tego typu przypadłości dana osoba odczuwa dyskomfort, spowodowany płcią biologiczną.

W przeszłości lekarze mówili o „zaburzeniu” tożsamości płciowej, ale słowo wyrzucono ze słownika medycznego, bo jest niepoprawne i stygmatyzuje pacjentów.

Wysoki wzrost na poziomie 1500 proc. zauważono u nastolatek w wieku od 13. do 17. roku życia, którym po urodzeniu przypisano płeć żeńską (biologicznie zgodną). Dorastając, dziewczęta uznały, że nie identyfikują się z tą płcią.

Raport Socialstyrelsen obejmuje lata 2008–2018. Liczba zarejestrowanych mężczyzn w wieku 18–24 lata z rozpoznaną dysforią płciową wzrosła o 400 procent.

„Bez wątpienia można mówić o znaczącym wzroście takich przypadków. Nie wiemy jeszcze, co powoduje ten wzrost”, powiedział w oświadczeniu Peter Salmi, jeden z analityków Socialstyrelsen.

W 2018 r. prawie sześć tysięcy osób w Szwecji zdiagnozowano jako jednostki z dysforią płciową.

Niektóre z osób cierpią też z powodu zaburzeń psychicznych: lękowych lub depresyjnych. Dotyczy to głównie młodych dziewcząt (nieidentyfikujących się ze swoją płcią).

Autyzm, samookaleczanie i próby samobójcze dotykają coraz szerszą grupę społeczną – nie tylko tą, o której mowa w badaniu. Jednak osoby ze zdiagnozowaną dysforią płciową są bardziej narażone na śmierć z powodu samobójstwa.

Strona główna Wiadomości Szwecja Coraz więcej młodych Szwedów doświadcza dysforii płciowej

Warto przeczytać

Szwedzka pandemia koronawirusa „może się skończyć”

Jeden z najwybitniejszych duńskich naukowców zajmujących się epidemiologią powiedział, że pandemia koronawirusa w Szwecji "może się zakończyć" z powodu odporności populacji.

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...

Szwecja podniosła podatek od alkoholu

W ramach ustawy budżetowej mającej na celu ożywienie gospodarki szwedzki rząd podniósł podatki na alkohol, aby sfinansować strategię obronną kraju.