Coraz więcej młodych Szwedów doświadcza dysforii płciowej

W ciągu ostatniej dekady o prawie 1500 proc. wzrosła liczba nastolatek, po urodzeniu wychowanych jako dziewczynki u których z biegiem lat zdiagnozowano dysforię płciową.

Nowy raport Urzędu ds. Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsen) ogniskuje się wokół takich tematów, jak tożsamość płciowa i dysforia na jej punkcie. W przypadku tego typu przypadłości dana osoba odczuwa dyskomfort, spowodowany płcią biologiczną.

W przeszłości lekarze mówili o „zaburzeniu” tożsamości płciowej, ale słowo wyrzucono ze słownika medycznego, bo jest niepoprawne i stygmatyzuje pacjentów.

Wysoki wzrost na poziomie 1500 proc. zauważono u nastolatek w wieku od 13. do 17. roku życia, którym po urodzeniu przypisano płeć żeńską (biologicznie zgodną). Dorastając, dziewczęta uznały, że nie identyfikują się z tą płcią.

Raport Socialstyrelsen obejmuje lata 2008–2018. Liczba zarejestrowanych mężczyzn w wieku 18–24 lata z rozpoznaną dysforią płciową wzrosła o 400 procent.

„Bez wątpienia można mówić o znaczącym wzroście takich przypadków. Nie wiemy jeszcze, co powoduje ten wzrost”, powiedział w oświadczeniu Peter Salmi, jeden z analityków Socialstyrelsen.

W 2018 r. prawie sześć tysięcy osób w Szwecji zdiagnozowano jako jednostki z dysforią płciową.

Niektóre z osób cierpią też z powodu zaburzeń psychicznych: lękowych lub depresyjnych. Dotyczy to głównie młodych dziewcząt (nieidentyfikujących się ze swoją płcią).

Autyzm, samookaleczanie i próby samobójcze dotykają coraz szerszą grupę społeczną – nie tylko tą, o której mowa w badaniu. Jednak osoby ze zdiagnozowaną dysforią płciową są bardziej narażone na śmierć z powodu samobójstwa.

Strona główna Wiadomości Szwecja Coraz więcej młodych Szwedów doświadcza dysforii płciowej

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...