fbpx

Coraz więcej mężczyzn poddaje się sterylizacji chirurgicznej

Według danych udostępnionych przez Urząd ds. Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsens) stale rośnie w Szwecji liczba mężczyzn, którzy poddają się zabiegowi sterylizacji.

Karin Brunnström, lekarka specjalistka w zakresie chirurgii z Växjö, podkreśla, że obecnie operacje prowadzone są po kilka razy w tygodniu, choć w przeszłości były wykonywane sporadycznie.

Dane przekazane przez Socialstyrelsens dowodzą, że zainteresowanie zabiegiem męskiego ubezpłodnienia znajduje się obecnie na rekordowym poziomie. W 2018 roku na sterylizację zapisało się 2655 osób.

Udowodniono, że liczba mężczyzn, którzy postanawiają pozbawić się zdolności reprodukcyjnych, konsekwentnie rośnie już od trzech lat. W latach 2005–2015 rocznie na taki zabieg decydowało się od 1500 do 2000 mężczyzn. Dziś jest ich dużo więcej.

Wzrost obserwuje się w grupie od 25. do 49. roku życia. Wśród młodych mężczyzn (25–29 i 30–34) statystyki prawie się podwoiły w porównaniu z tymi sprzed dziesięciu lat. Specjaliści podkreślają jednak, że grupą przodującą w wykresach analitycznych pozostają mężczyźni w wieku 40–44 lata.

Co więcej, statystyki Socialstyrelsens mogą być niepełne. Okazuje się, że nie wszystkie zabiegi realizowane prywatnie zostały uwzględnione w wyliczeniach szacunkowych.

„Z reguły na operacje zgłaszają się panowie żyjący w długotrwałych związkach, którzy ustalili wraz z partnerką, że nie chcą zostawać rodzicami”, tłumaczy Brunnström.

Strona główna Wiadomości Szwecja Coraz więcej mężczyzn poddaje się sterylizacji chirurgicznej

Warto przeczytać

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Szwedzka policja ma trudności w zapanowaniu nad „klanami” gangsterskimi, które korzystają rzekomo z własnego wymiaru sprawiedliwości i przyczyniają się do wzrostu brutalnych...