fbpx

Coraz więcej mężczyzn poddaje się sterylizacji chirurgicznej

Według danych udostępnionych przez Urząd ds. Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsens) stale rośnie w Szwecji liczba mężczyzn, którzy poddają się zabiegowi sterylizacji.

Karin Brunnström, lekarka specjalistka w zakresie chirurgii z Växjö, podkreśla, że obecnie operacje prowadzone są po kilka razy w tygodniu, choć w przeszłości były wykonywane sporadycznie.

Dane przekazane przez Socialstyrelsens dowodzą, że zainteresowanie zabiegiem męskiego ubezpłodnienia znajduje się obecnie na rekordowym poziomie. W 2018 roku na sterylizację zapisało się 2655 osób.

Udowodniono, że liczba mężczyzn, którzy postanawiają pozbawić się zdolności reprodukcyjnych, konsekwentnie rośnie już od trzech lat. W latach 2005–2015 rocznie na taki zabieg decydowało się od 1500 do 2000 mężczyzn. Dziś jest ich dużo więcej.

Wzrost obserwuje się w grupie od 25. do 49. roku życia. Wśród młodych mężczyzn (25–29 i 30–34) statystyki prawie się podwoiły w porównaniu z tymi sprzed dziesięciu lat. Specjaliści podkreślają jednak, że grupą przodującą w wykresach analitycznych pozostają mężczyźni w wieku 40–44 lata.

Co więcej, statystyki Socialstyrelsens mogą być niepełne. Okazuje się, że nie wszystkie zabiegi realizowane prywatnie zostały uwzględnione w wyliczeniach szacunkowych.

„Z reguły na operacje zgłaszają się panowie żyjący w długotrwałych związkach, którzy ustalili wraz z partnerką, że nie chcą zostawać rodzicami”, tłumaczy Brunnström.

Strona główna Wiadomości Szwecja Coraz więcej mężczyzn poddaje się sterylizacji chirurgicznej

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.