Chińczycy chcą wybudować szybką kolej w Szwecji

 

Chińskie konsorcjum złożyło ofertę w przetargu na budowę kolei wysokiej prędkości w Szwecji. Według szwedzkich mediów Chińczycy chcą zbudować kolej taniej i szybciej niż zakładały rządowe plany.

SVT donosi, że China Railway Construction złożyło tajną ofertę w Parlamentarnym Komitecie Transportu i Komunikacji na budowę szybkiej linii kolejowej łączącej największe szwedzkie miasta. Oferują oni zbudowanie kolei za 145 miliardów koron(65 mld zł), czyli znacznie mniej niż przewidywane przez Szwedzki Zarząd Transportu (Trafikverke) 170 miliardów koron(75 mld zł).

Zgodnie z chińskimi planami budowa kolei łączącej Sztokholm z Gothenburgiem i Malmö zajmie tylko 5 lat.

“Twierdzą oni, że potrafią zbudować całą sieć szwedzkich kolei wysokich prędkości zaledwie w 5 lat, to dla nas bardzo interesująca oferta,” powiedziała SVT posłanka Karin Svensson-Smith, przewodnicząca Parlamentarnego Komitetu Transportu i Komunikacji.

“Musimy uważnie przyjrzeć się ich ofercie, ale widzimy, że budowali oni już taka kolej zarówno u siebie jak i w innych krajach.”

Niższa cena wynika z zaproponowania kolei prowadzonej na estakadach opartych  na 5 metrowych betonowych filarach. Jest to metoda bardzo popularna w Azji, zwłaszcza w Chinach i Japonii.

Per Corshammar ekspert kolejnictwa uważa, że taka metoda powoduje mniejsze ryzyko finansowe, gdyż nie powoduje rozdziału terenów.

Konstrukcja kolei na estakadach wymaga mniejszej ilości materiału do budowy, mniejszej ilości wykupionej ziemi i jest to technologia znacznie tańsza od prowadzenia torów po ziemi.

W przyszłym tygodniu Parlamentarny Komitet Transportu i Komunikacji udaje się do Japonii i Chin, aby przyjrzeć się tamtejszym kolejom.

“Połowa komitetu jedzie do Japonii a połowa do Chin, aby zapoznać się z tamtejszymi kolejami wysokich prędkości oraz ich efektywnością, specjalnie przyjrzymy się konstrukcji mostów, zwłaszcza w Chinach,” powiedziała Karin Svensson-Smith.


 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli narzekać na unoszący się w powietrzu dym. Jest on spowodowany...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...