fbpx

Chińczycy chcą wybudować szybką kolej w Szwecji

 

Chińskie konsorcjum złożyło ofertę w przetargu na budowę kolei wysokiej prędkości w Szwecji. Według szwedzkich mediów Chińczycy chcą zbudować kolej taniej i szybciej niż zakładały rządowe plany.

SVT donosi, że China Railway Construction złożyło tajną ofertę w Parlamentarnym Komitecie Transportu i Komunikacji na budowę szybkiej linii kolejowej łączącej największe szwedzkie miasta. Oferują oni zbudowanie kolei za 145 miliardów koron(65 mld zł), czyli znacznie mniej niż przewidywane przez Szwedzki Zarząd Transportu (Trafikverke) 170 miliardów koron(75 mld zł).

Zgodnie z chińskimi planami budowa kolei łączącej Sztokholm z Gothenburgiem i Malmö zajmie tylko 5 lat.

“Twierdzą oni, że potrafią zbudować całą sieć szwedzkich kolei wysokich prędkości zaledwie w 5 lat, to dla nas bardzo interesująca oferta,” powiedziała SVT posłanka Karin Svensson-Smith, przewodnicząca Parlamentarnego Komitetu Transportu i Komunikacji.

“Musimy uważnie przyjrzeć się ich ofercie, ale widzimy, że budowali oni już taka kolej zarówno u siebie jak i w innych krajach.”

Niższa cena wynika z zaproponowania kolei prowadzonej na estakadach opartych  na 5 metrowych betonowych filarach. Jest to metoda bardzo popularna w Azji, zwłaszcza w Chinach i Japonii.

Per Corshammar ekspert kolejnictwa uważa, że taka metoda powoduje mniejsze ryzyko finansowe, gdyż nie powoduje rozdziału terenów.

Konstrukcja kolei na estakadach wymaga mniejszej ilości materiału do budowy, mniejszej ilości wykupionej ziemi i jest to technologia znacznie tańsza od prowadzenia torów po ziemi.

W przyszłym tygodniu Parlamentarny Komitet Transportu i Komunikacji udaje się do Japonii i Chin, aby przyjrzeć się tamtejszym kolejom.

“Połowa komitetu jedzie do Japonii a połowa do Chin, aby zapoznać się z tamtejszymi kolejami wysokich prędkości oraz ich efektywnością, specjalnie przyjrzymy się konstrukcji mostów, zwłaszcza w Chinach,” powiedziała Karin Svensson-Smith.


 

Strona główna Wiadomości Szwecja Chińczycy chcą wybudować szybką kolej w Szwecji

Warto przeczytać

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...

Nowelizacja ustawy budżetowej w Szwecji

Nowelizacja ustawy budżetowej ma ułatwić mieszkańcom Szwecji życie w dobie pandemii koronawirusa. Ma dzięki niej powstać więcej miejsc pracy, podatki mają zostać...

Szwedzka pandemia koronawirusa „może się skończyć”

Jeden z najwybitniejszych duńskich naukowców zajmujących się epidemiologią powiedział, że pandemia koronawirusa w Szwecji "może się zakończyć" z powodu odporności populacji.