fbpx

Cena blatów granitowych do kuchni. Zobacz ile kosztują blaty z kamienia

Ile kosztuje blat granitowy? Co wchodzi w cenę blatu kamiennego? Gdzie kupić tani blat z kamienia? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania koniecznie zajrzyj do artykułu. Dowiesz się z niego ile będzie kosztować cię blat granitowy!

Ile kosztuje blat kuchenny z kamienia? Cena blatu granitowego

Granit jest idealnym materiałem na blaty kuchenne. Jest trwały, różnorodny, naturalny i piękny.

Na cenę blatów kamiennych wchodzi wiele czynników. Zaczynając od wyboru kamienia, przez pomiary, wykończenia kamienia i montaż. Każda z tych rzeczy ma znaczący wpływ na cenę gotowego blatu kamiennego. Sprawdź, jakie mają zalety, ile kosztują blat granitowy oraz czy są warte swojej ceny.

Najlepszy materiał kamienny na blaty, to oczywiście granit. Granit jest skałą magmową, która powstała w momencie stygnięcia lawy, w temperaturze 1400 stopni Celsjusza! Dzięki takiej genezie mamy do czynienia z jednym, z najtrwalszych materiałów dostępnych w naturze.

Zalety blatów granitowych

Blaty granitowe są niesamowicie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ciężko je zarysować lub zniszczyć. Największą zaletą blatów z skał magmowych jest fakt, że możesz położyć na nim gorące naczynie, wyciągnięte prosto z pieca i nic się nie stanie. W przypadku tradycyjnych blatów z płyt MDF, trzeba zawsze zabezpieczyć powierzchnie deską lub szkłem, w innym wypadku blat się zniszczy i będzie wymagał wymiany.

Blaty kamienne wykonane z granitu są odporne na wilgoć. Granit cieszy się bardzo niską nasiąkliwością, dzięki temu nie musisz obawiać się rozlanej wody, czy osadzającej się pary z gorących naczyń.

Kolejną nie mniej ważną zaletą jest estetyka kamienia. Granit występuje w setkach wzorów i kolorów. Każdy znajdzie coś dla siebie i dopasuje go do swojej kuchni.

Zaletą kamienia naturalnego jest fakt, że jest on zawsze unikalny. Nigdy nie znajdziesz dwóch takich samych skał. Nawet kamień z tej samej rodziny zawsze się różni, czy to odcieniem czy innym umaszczeniem.

Blat granitowy – cena. Ile kosztują blaty granitowe i co wpływa na ich cenę.

Na cenę blatów granitowych ma wpływ wiele czynników. Najważniejszymi z nich są:

  • cena materiału
  • ilość odpadów z płyty
  • wykończenie boczków
  • wycięcia otworów pod zlew i płytę grzewczą
  • wykończenie otworów
  • montaż

To są najważniejsze czynniki. Cena materiału jest bardzo różna. Ceny granitu zaczynają się od 400 zł/m2 a kończą nawet na kilku tysiącach.

Odpad z płyty jest również niesamowicie ważny. Bardzo często się zdarza, że nie da się go powtórnie wykorzystać, dlatego docelowe wymiary blatów mają ogromne znaczenie przy końcowej wycenie.

Kolejną rzeczą są boki blatów i sposób ich kończenia. Standardowo blat fazuje się na 5mm i za to zwykle kamieniarze nic nie doliczają, Jeśli jednak wybierzesz wykończenia na ćwierć wałek, wtedy do ceny zwykle dolicza się około 30 netto/mb. Do wyceny również wlicza się polerowanie widocznych boków blatu.

Wycinanie otwór w blacie nie jest proste, wymaga nieco wprawy oraz wzmocnienia miejsc nacięć, tak aby blat podczas transportu nie pękł. Wykorzystuje się do tego specjalne paski wzmacniające.

Otwory w blacie kamiennym również trzeba wykończyć w przypadku wybrania zlewu podwieszanego lub płyty licowanej na równo z blatem. Jeśli chcesz aby blat był nieco tańszy, wybierz tradycyjny, nasadowy zlew i płytę grzewczą.

Ostatnim czynnikiem jest oczywiście montaż blatów granitowych. Ceny montażu są bardzo różne, w zależności od miejsca montażu, wymiarów blatu oraz utrudnień takich jak: bloki, ciasne klatki. Transport blatu jest bardzo ryzykowany, najdrobniejsza pomyłka i trzeba robić nowy element, a to generuje dodatkowe koszty. Dlatego jeśli planujesz montaż dużego blatu z kamienia, w bloku na 3 piętrze bez windy, to koszt montażu będzie bardzo wysoki. Zwykle cena montażu tradycyjnych blatów, to koszt około 1000 zł.

SONY DSC

Przykładowa cena blatu granitowego z kamienia steel grey.

W tej kuchni został osadzony blat z granitu steel grey. Kamień ten charakteryzuje się ciekawą strukturą, ala pomarańcza i jest dodatkowo polerowana na wysoki połysk. Zaletą tego kamienia jest to, że niemal nie widać żadnych zabrudzeń!

Blat wraz z montażem, w domku jednorodzinnym, bez żadnych komplikacji kosztował 7000 zł

Strona główna Rozmaitości Cena blatów granitowych do kuchni. Zobacz ile kosztują blaty z kamienia

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...