fbpx

Burzowy chaos w całej Szwecji: “Wszędzie leżą drzewa”

Huragan Alfrida który przechodzi nad Szwecją pozbawił prądu co najmniej 100 tysięcy gospodarstw domowych.

Huragan został nazwany Alfrida i jest spowodowana niskim ciśnieniem ze strony Finlandii i krajów bałtyckich zmierzających w kierunku Szwecji na południowym zachodzie. Zgodnie z prognozą, ostre wiatry będą kontynuowane w środę.

Najwięcej domów bez prądu jest w południowej oraz środkowej części Szwecji, wyspy w archipelagu Sztokholmskim oraz Fińskie wyspy Alandzkie również zmagają się z brakiem dostawy prądu.

Silny wiatr w Szwecji powywracał drzewa oraz zerwał wiele linii energetycznych w kraju. Występują również duże utrudnienia w ruchu drogowym, kolejowym oraz morskim.

O godzinie 09:00 w środę, firmy energetyczne miały w sumie ponad 100 000 gospodarstw domowych bez prądu. Firmy energetyczne mają trudności z pracą w terenie przy silnym wietrze.

Do wysp Alandzkich nie docierają lodzie z powodu braku dostaw prądu, firma energetyczna poinformowała, że 15 tysięcy gospodarstw domowych jest bez prądu. Brak prądu utrudnia komunikację z mieszkańcami wyspy nawet przez lokalne radio.

O godz. 03.13 most Öresund został zamknięty na kilka godzin z powodu silnych podmuchów wiatru. Nie ma doniesień o poważnych wypadkach lub obrażeń podczas burzy.

Komunikacja miejska Sztokholmie w dniu dzisiejszym wyłączyła wiele połączeń. Autobusy w kierunku Nacka, Värmdö, Norrtälje są wycofane lub należy liczyć się z postojem. Roslagsbanan oraz Saltsjöbanan są wyłączone z powodu leżących drzew na torach.

Lotnisko Bromma w Sztokholmie przekierowuje część lądowań na lotnisko Arlana, na Bromma trzeba liczyć się z opóźnieniami. Lotnisko Arlanda odwołuje lub opóźnia loty w kierunku północnym oraz wschodnim. Lotnisko Skavsta mimo opóźnień funkcjonuje normalnie.

Szalejący sztorm na Bałtyku odczuwalny jest również w Danii, na najdłuższym moście wiszącym w Europie – Storebæltsbroen na którym doszło do katastrofy kolejowej w której zginęło sześć osób.

Strona główna Wiadomości Szwecja Burzowy chaos w całej Szwecji: "Wszędzie leżą drzewa"

Warto przeczytać

Reforma systemu emerytalnego w Danii?

Duńskie stowarzyszenie ds. funduszy emerytalnych i ubezpieczeń na życie wzywa rząd do opracowania atrakcyjniejszego, bardziej elastycznego modelu pracy w okresie bezpośrednio poprzedzającym...

Sąd uchyla deportację

Szwedzki sąd apelacyjny uchylił nakaz deportacji migranta skazanego za zgwałcenie dziecka ponad 100 razy. Migrant został początkowo skazany za...

12-letnia dziewczyna została zwabiona do szwedzkiego domu dla azylantów

12-letnia dziewczynka zgłosiła, że ​​została zgwałcona w ośrodku dla uchodźców w gminie Österåker. Podobno została tam zwabiona razem z jej przyjaciółką, według...