Większość ogrodów ma jedną popularną roślinę wspólną, a jest nią bugenwilla. Pielęgnacja bugenwilli z pewnością przyniesie radość w Twoim ogrodzie, a co najlepsze, jest ona łatwa w sadzeniu i jej utrzymaniu.
Pielęgnacja Bugenwilli: Kompletny przewodnik uprawy
W pełnym rozkwicie bajeczne, dekoracyjne kwiaty przewyższają liczebnością liście, a kwiaty występują w jaskrawych kolorach czerwieni, pomarańczy, bieli, żółci, różu, magenty lub purpury.
Z tym przewodnikiem pielęgnacji bugenwilli, będziesz wyposażony we wszystko, czego potrzebujesz do uprawy tej wspaniałej rośliny kwitnącej.
Co to jest bugenwilla?
Bugenwilla rozwija się w słonecznej pogodzie i kwitnie przez cały rok, w obszarach nietropikalnych kwiaty utrzymują się tylko przez cztery do sześciu tygodni. Świetnie nadaje się na zewnątrz i do wnętrz, ale należy pamiętać, że będzie otrzymywać dużo promieni UV i gleby są głównie suche podczas mroźnej zimy.
Nie dajcie się zwieść oszałamiającym odcieniom czerwieni, różu, pomarańczy lub żółci kwiatów, które w rzeczywistości są liśćmi. Maleńkie białe kwiaty w centrum otoczone są wibrującymi, zwiniętymi liśćmi zwanymi przylistkami.
Bugenwilla to wymarzona roślina dla ogrodników – kwitnąca maszyna, która nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Należy pamiętać, że ta tropikalna roślina potrzebuje suchej gleby, dużej ilości światła słonecznego i nawozu.
Mogą przetrwać przy niewielkiej ilości wody i są odporne na owady i choroby roślin. Jeśli nie widać kwiatów to warto wstrzymać podlewanie rośliny wodą wprowadzając ja w stan hibernacji, ta sztuczka spowoduje, że pojawią się nowe kwiaty.
Jeśli chodzi o pielęgnację krajobrazu, jedyną rzeczą, o którą musisz się martwić, jest grabienie opadłych kwiatów na ziemię.
Jak uprawiać bugenwillę?
Uprawa bugenwilli może przekształcić Twój ogród w tropikalny raj. Możesz ją przyciąć w mały krzew, przekształcić w średniej wielkości krzew lub uprawiać jako pnącze pełzające po pergolach, tarasach, ścianach i ogrodzeniach.
Poszukaj słonecznego miejsca w swoim ogrodzie, bugenwilla jest miłośniczką słońca i potrzebuje co najmniej sześciu godzin światła słonecznego, aby dobrze się rozwijać. Wykop dołek, który jest dwa razy szerszy i głębszy niż bryła korzeniowa rośliny.
Upewnij się, że gleba dobrze przesycha, bugenwilla gnije, gdy jest namoczona. Podnieś roślinę z pojemnika i lekko zwilżyć bryłę korzeniową, lekko przekop glebę u podstawy przed umieszczeniem go w otworze. Rozważ sadzenie na zboczu dla dobrego drenażu.
Gdzie sadzić bugenwille?
Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie słońce świeci przez cały rok, uprawa bugenwilli na zewnątrz będzie idealna. W przeciwnym razie, umieścić ją w pojemniku i przynieść ją do środka w miesiącach zimowych, nie będzie w stanie przetrwać mroźne temperatury.
Jeśli zbliża się temperatura poniżej zera, należy przykryć roślinę brezentem lub starym prześcieradłem i podeprzeć kołkami, aby uniknąć dotykania rośliny, aby nie zostały uszkodzone lub zabite.
Bugenwille najlepiej jest sadzić wiosną lub latem, gdyż potrzebuje dużo czasu aby mogła się zakorzenić nim przyjdą ujemne temperatury. Sadzenie bugenwilli w zimne dni może doprowadzić do obumarcia rośliny.
Bugenwilla preferuje dobrze zdrenowaną glebę. Należy rozważyć dodanie piasku. Perlitu lub mchu torfowego w przypadku małej retencji wody. Basen wodny pozbawia wodę tlenu.
Przygotowanie gleby obejmuje mieszanie 1/3 kompostu organicznego z 2/3 miejscowej gleby w celu poprawy jej zdrowia. Na wierzchu należy położyć około osiem centymetrów ściółki, aby ją dobrze zabezpieczyć.
Jeśli sadzisz bugenwillę w doniczkach, użyj zwykłej ziemi doniczkowej, musi ona mieć przynajmniej jeden otwór drenażowy. Nie używaj zbyt dużo mchu torfowego, zatrzymuje on wilgoć i spowoduje to gnicie korzeni. Zamontuj kratkę podczas sadzenia, aby wesprzeć roślinę, założenie jej później może uszkodzić korzenie.
Pielęgnacja bugenwilli
Wykorzystaj wysuszone liście, robiąc własną ściółkę dla roślin kwitnących.
Pomagają one ograniczyć rozwój chwastów, utrzymują wilgoć w glebie, utrzymują niską temperaturę gleby podczas letnich upałów i osłaniają bugenwillę podczas zimowych chłodów. W końcu rozkładają się i dodają składniki odżywcze do gleby i poprawiają jej skład.
Uprawa bugenwilli wymaga nawożenia, co najmniej raz w roku. Częste stosowanie nawozów spowoduje, że roślina będzie rosła bujnie, należy ograniczyć nawożenie, jeśli roślina staje się zbyt duża.
Wymieszaj jedną łyżkę nawozu z około czteroma litrami wody i podlej roślinę za pomocą konewki. Bugenwilla wymaga mniej wody, zbyt dużo wody osłabia roślinę, co powoduje większy wzrost liści niż zakwity.
I odwrotnie, roślina będzie zestresowana i zwiędnie od suchej gleby. Woli dobre, głębokie podlewanie niż powtarzające się płytkie podlewanie. Roślina nie znosi nadmiernego podlewania, a gleba powinna być dobrze zdrenowana, aby zapobiec gniciu korzeni.
Choroby bugenwilli
Bugenwilla ogólnie jest zdrową rośliną, ale czasami nabywają infekcji grzybiczych, bakteryjnych lub pasożytniczych.
Opieka nad bugenwillą nie będzie kompletna bez znajomości niektórych chorób, na które musisz uważać.
Małe liście u bugenwilli
Na młodych liściach pojawiają się czerwonobrązowe plamy. Plamy rozszerzają się, stają się bardziej zaokrąglone lub mają nietypowy wygląd, aż w końcu przybierają kształt brązowej plamy z czerwonobrązowymi obwódkami.
W miarę rozwoju choroby przylistków i liści mogą ulegać deformacji. Liść wygląda na poszarpany, a utrata liści często zdarza się, gdy choroba wymyka się spod kontroli.
Temu problemowi można zapobiec, oddzielając wyrośniętą bugenwillę od 1.8 metra do 2.7 metra, a mniejsze młodsze od 1 metra do 1.5 metra, aby umożliwić dobry przepływ powietrza między roślinami.
Podlewaj raczej od dołu niż od góry i usuwaj martwe liście, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się plamistości liści.
Gnijące korzenie u bugenwilli
Słabo zdrenowana gleba jest siedliskiem dla grzybów takich jak Rhizoctonia, Phytophthora i Pythium, które atakują bugenwillę.
Liście stają się żółte i cierpi na tym wzrost części lub całej rośliny. Ostre przypadki powodują więdnięcie lub obumieranie bugenwilli.
Możesz zatrzymać gnicie korzeni poprzez zastosowanie miedzi amonowej przed sadzeniem. Przygotuj dwie łyżki stołowe i wymieszaj z trzema litrami wody i polej całkowicie glebę.
Stosować co siedem do czternastu dni w zależności od potrzeb. Unikaj sadzenia bugenwilli na basenach z wodą i nadmiernego podlewania.
Przewodnik dotyczący pielęgnacji i uprawy bugenwilli
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem, bugenwilla jest najlepszym rozwiązaniem. Sprawdź nasz przewodnik dla początkujących w ogrodnictwie, aby być bardziej gotowym w swojej przygodzie ogrodniczej.
Kiedy bugenwilla kwitnie, można zobaczyć piękne kwiaty, które sprawią, że każdy ogrodnik będzie zazdrosny o Twój krajobraz.
Chociaż są to wytrzymałe rośliny zdarza się, że chorują i proste zabiegi pielęgnacyjne bugenwilli uzdrowią je i sprawią, że wrócą na właściwe tory.