Bożonarodzeniowy kozioł powraca

13-metrowy słomiany kozioł, którego głównym powodem do sławy jest to, że jest częściej niszczony przez podpalaczy, co roku powraca do szwedzkiego miasta Gävle.

Zazwyczaj dziesiątki tysięcy ludzi gromadzi się, aby oglądać kozę znajdującą się na rynku, ale w tym roku impreza odbyła się online ze względu na ograniczenia związane z koronaawirusem.

Gävle buduje słomianą kozę w każde Boże Narodzenie od 1966 roku, ale często spotyka ją przedwczesną śmierć, gdy zostaje spalona, ​​skradziona lub zniszczona.

Niektóre z bardziej oburzających zamachów na bożonarodzeniowego kozła obejmują nieudaną próbę kradzieży kozła za pomocą helikoptera w 2010 roku.

Jak donosi lokalna gazeta Arbetarbladet, dwaj mężczyźni zaoferowali strażnikowi 50 000 koron (22 000 złotych), żeby spojrzał w drugą stronę.

Według strażnika, obaj mężczyźni chcieli porwać kozę za pomocą helikoptera i zabrać ją do Stureplan w centrum Sztokholmu.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...