Wzmacnianie praw dzieci do odwoływania się od decyzji, które bezpośrednio wpływają na ich życie, oraz zwiększenie ich reprezentacji w sądzie, zwłaszcza w sprawach dotyczących obowiązkowej opieki – to główne postulaty zawarte w najnowszym raporcie dotyczącym praw dziecka w Szwecji. Dokument ujawnia wiele obszarów, w których prawa dzieci są niedostatecznie chronione. „W niektórych obszarach dzieci mogą bardzo cierpieć”, ostrzega badaczka Anita Linder w rozmowie z agencją informacyjną TT, podkreślając konieczność wprowadzenia zmian w celu lepszej ochrony najmłodszych.
[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”3″ ihc_mb_template=”1″]
Dramatyczna historia Lisy, która wyraziła pragnienie śmierci zamiast spotkania z ojcem, stała się jednym z punktów odniesienia w nowym raporcie rządowym dotyczącym przestrzegania praw dziecka w Szwecji. Mimo że matka Lisy próbowała odwołać się od decyzji sądu, apelacja została odrzucona.
Dopiero po latach walki sądowej, głos Lisy został wysłuchany i odwiedziny zostały wstrzymane. Ten i wiele innych przypadków zostało przedstawionych w raporcie, który wskazuje na poważne braki w przestrzeganiu Konwencji Praw Dziecka ONZ przez Szwecję.
Podczas konferencji prasowej minister usług socjalnych, Camilla Waltersson Grönvall, oraz badaczka Anita Linder podkreśliły, że sytuacja Lisy nie jest odosobniona. Linder wyraziła zaskoczenie skalą problemu, zważywszy, że od przyjęcia Konwencji w Szwecji minęło już ponad 30 lat. „W niektórych obszarach dzieci mogą być bardzo poszkodowane”, ostrzegała.
W świetle niedawnych doniesień dotyczących naruszeń praw dzieci w Szwecji, przedstawiono szereg propozycji mających na celu ich wzmocnienie. Kluczową propozycją jest przyjęcie przez Szwecję dodatkowego protokołu do Konwencji o prawach dziecka, umożliwiającego dzieciom odwoływanie się do Komitetu Praw Dziecka.
Jak podkreśla Anita Linder, kilka krajów UE już to uczyniło. Raport zaleca również wprowadzenie zmian w krajowym ustawodawstwie, w tym silniejszego prawa do publicznego doradcy, gwarantującego prawo do bycia wysłuchanym dla dzieci poniżej 15 roku życia, zarówno w codziennych sprawach, jak i w sądzie. Zaproponowano także, aby dzieci miały możliwość odwoływania się od decyzji dotyczących ich oraz dostęp do niezależnych rzeczników praw dziecka w społeczeństwie obywatelskim, którzy byliby wsparciem w kontaktach z władzami.
Minister usług socjalnych, Camilla Waltersson Grönvall, podkreśliła konieczność wzmocnienia praw dzieci w Szwecji, nazywając to działanie „priorytetowym”. W odpowiedzi na pytania agencji informacyjnej TT dotyczące konkretnych działań na rzecz praw dzieci, minister powiedziała: „Pracujemy nad bardzo obszernym programem. Jeśli chodzi o dzisiejsze dochodzenie, będziemy nad nim pracować w zwykły sposób”.
Na pytanie o konkretne terminy działań, Grönvall odpowiedziała, że prace już się rozpoczęły, ale jest zbyt wcześnie, aby podać konkretne daty. Dodała również, że w ramach ogólnych prac nad prawami dzieci, nowe przepisy dotyczące inicjatywy „Lilla hjärtat” mają zostać wprowadzone w przyszłym roku.
[/ihc-hide-content]
- Gwałtowny wzrost czynszów gruntowych zaskakuje właścicieli mieszkań w Szwecji
- Kontrowersje wokół upraw na szwedzkich cmentarzach – burza opinii publicznej
- Lotnisko Bromma w kryzysie – co dalej?
- Szwedzka policja apeluje: Unikaj pozostawania na lewym pasie
- Apteka triumfuje na giełdzie: 90 000 inwestorów i wzrost o 45% w debiucie