Anders Tegnell, najsłynniejszy szwedzki epidemiolog, zaszczepił się preparatem AstraZeneca. W piątek w mieście Linköping otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi.
Aktualnie w Szwecji szczepionki AstraZeneca są zalecane tylko osobom powyżej 65 lat. Zdarza się bowiem – choć niezwykle rzadko – że po kontakcie z preparatem dochodzi do zakrzepu krwi. Tegnell ukończył 65. rok życia w ubiegłym tygodniu. Epidemiolog powiedział w rozmowie z serwisem „Corren”, że AstraZeneca jest „świetnym” preparatem dla wszystkich Szwedów z jego grupy wiekowej.
Tegnell dodaje, że po przyjęciu szczepionki nie wykazywał poważnych skutków ubocznych – cierpiał jedynie z powodu lekkiej gorączki.
W Europie niektórzy potencjalni pacjenci odmawiają przyjęcia preparatu AstraZeneca i w ten sposób idą one na zmarnowanie. W Szwecji sytuacja wygląda nieco inaczej: ludzie nie mają możliwości wyboru szczepionki, a z jaką będą mieli do czynienia, dowiadują się dopiero przed podaniem.
Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego i rząd przekonują, że korzyści płynących z przyjęcia preparatu AstraZeneca jest dużo więcej niż negatywnych stron. Pokrywa się to z komentarzami Światowej Organizacji Zdrowia i Europejskiej Agencji Leków.
Na całym świecie podano już miliony dawek szczepionki AstraZeneca. Tylko w nielicznych przypadkach pojawiły się komplikacje: zakrzepy krwi. Wynikają one z niskiego poziomu płytek krwi w organizmie. Tegnell jest zaniepokojony doniesieniami o pacjentach, którzy rezygnują z tego preparatu. Na szczęście problem nie dotyczy Szwecji, gdzie akceptacja szczepień antycovidowych jest powszechna.
„Corren” zapytał Tegnella, jak czuje się po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki po ponad roku walki z COVID-19. Epidemiolog odpowiedział: „Dla mnie to nie jest duża różnica. Jednak sam fakt, że w ciągu dwunastu miesięcy proces szczepień zaszedł tak daleko, wydaje się sporym krokiem dla świata i społeczeństwa.”
1 667 542 ludzi otrzymało pierwszą dawkę szczepień, a 649 361 – obie dawki (stan na 16 kwietnia). Odpowiada to, kolejno, 20,4 i 7,9 procentom dorosłej populacji Szwecji.
Do 15 sierpnia preparaty antycovidowe mają zostać podane wszystkim dorosłym Szwedom. W większości regionów kraju zakończono już pierwszą fazę szczepień, a w niektórych ruszyła już faza trzecia. Do takich prowincji należy Östergötland, gdzie mieszka Tegnell.
Minister Hans Dahlgren (73 lata) na początku miesiąca stał się pierwszym członkiem szwedzkiego rządu, który został zaszczepiony przeciw koronawirusowi. Król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia swoje dawki otrzymali już w styczniu.
W Szwecji, w sumie odnotowano 917 094 potwierdzonych przypadków koronawirusa oraz 13 879 zgonów, wywołanych przez COVID-19. We wtorek najwięcej nowych przypadków odnotowano w regionie Sztokholm 3 599, Västra Götaland 2 648, Skåne 1 662. W dniu dzisiejszym potwierdzono 16 956 nowych infekcji oraz 44 zgony. W Szwecji w sumie podano 1 895 912 dawek szczepionek (stan na 20 kwietnia według danych zgromadzonych przez c19.se).