Analiza: Dlaczego uchodźcy przybywają do Szwecji?

Nowy raport szwedzkiej firmy analitycznej Sweden Research wyjaśnia dlaczego uchodźcy przybywają do Szwecji.

Przepytując ponad 400 uchodźców, analitycy z tej firmy ustalili, że głównym powodem, dla którego uchodźcy wybierają Szwecję, jest długi okres pokoju – Szwecja w 2014 roku obchodziła 200 lat pokoju – oraz reputacja jednego z najbardziej przyjaznych rodzinom kraju.

Łącznie 74 % uchodźców podało jako główny powód wyboru Szwecji pokój.

„Część z nich wskazywała również na dobrą edukację dzieci i młodzieży dodając, że Szwecja to dobry kraj do wychowywania dzieci,” czytamy w raporcie.

Około 6 % odpowiadających stwierdziło, że wybrało Szwecję ze względu na system zasiłków dla uchodźców, ale 24 % wybrało ten kraj, gdyż jest tutaj duża szansa na znalezienie pracy, a 19 % ze względu na dużą akceptację dla uchodźców.

Dwa ostatnie punkty są mocno dyskusyjne. W tym roku dość mocno zaostrzono prawo azylowe. A według Narodowej Agencji Pracy (Arbetsförmedlingen), 21,6 % osób urodzonych poza granicami Szwecji w sierpniu pozostawało bez pracy. Wśród rodowitych Szwedów odsetek ten wynosi zaledwie 4,2 %.

Co czwarty odpowiadający stwierdził, że Szwecja okazała się lepsza niż oczekiwał, ale tyle samo osób uważa, że ich nadzieje nie zostały spełnione. Niezależnie od tych stwierdzeń 95 % osób twierdzi, że po otrzymaniu pozwolenia na pobyt pozostanie w Szwecji.

Jedna osoba na pięć powiedziała, że spotkała się z rasizmem szwedzkich urzędników lub obywateli. Podają oni, że najlepiej są traktowani przez pracowników Agencji ds. Migracji oraz przez szkoły swoich dzieci, jednak dodają, że są źle traktowani przez personel w ośrodkach oraz przez pracowników poszukujących dla nich pracy.

Połowa z uchodźców powiedziała, że miała problemy ze zdrowiem. Połowa odpowiedziała także, że udzielono im w tej sprawie pomocy. Co trzecia osoba przyznała, że chętnie odwiedziłaby psychologa, ale nie miała ku temu okazji.

„Powracające zmęczenie i złe samopoczucie spowodowane jest samotnością, byciem z dala od rodziny, obawami o tą rodzinę i sytuacją jej członków w kraju pochodzenia, presją wywieraną w ośrodkach oraz obawami o swoją przyszłość w Szwecji, oczekiwaniem na decyzję w sprawie azylu i częstym odraczaniem terminu jej podjęcia,” stwierdza raport.

Carlos Rojas, dyrektor w Sweden Research powiedział, „Rozpoczęliśmy te badania, gdy zauważyliśmy, że wszyscy rozmawiają o uchodźcach, ale nikt nie rozmawia z uchodźcami. (…) Rozwijanie struktur oraz aktywności uchodźców wymaga większej wiedzy na temat tego jak postrzegają oni swoją sytuację.”

Sweden Reasearch przepytało 465 osób oczekujących na azyl z różnych krajów, między innymi z Syrii oraz Somalii, w 16 różnych miastach w Szwecji pomiędzy listopadem 2015 a majem 2016 roku, tworząc raport – ‘Uchodźcy w Szwecji – myśli, plany i odczucia.’ Większość ankietowanych załączyła również własną wypowiedź pisemną.   

Szwecja planuje zwiększyć policyjne uprawnienia do kontrolowania uchodźców

Strona główna Wiadomości Szwecja Analiza: Dlaczego uchodźcy przybywają do Szwecji?

Warto przeczytać

Zakaz zgromadzeń powyżej 8 osób oficjalnie obowiązuje już w Szwecji

We wtorek w Szwecji wprowadzono pierwsze poważne obostrzenie: zakaz zgromadzeń publicznych z udziałem więcej niż ośmiu osób. Przepisy mają na celu powstrzymanie gwałtownego przyrostu...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...