Amerykanie obrażają szwedzki przysmak

Specjalista od kiszonych śledzi dał wyraz swojemu oburzeniu na filmik wykonany i opublikowany przez serwis BuzzFeed, na których Amerykanie zatykają swoje nosy przy otwieraniu tego szwedzkiego przysmaku. Powiedział on, że ich komentarze są “obrazą Szwedów i szwedzkiej kultury”.

W filmiku zamieszczonym na YouTube, zatytułowanym “Amerykanie po raz pierwszy próbują surströmming”, pracownicy portalu BuzzFeed zostali sfilmowani podczas próbowanie tego szwedzkiego rarytasu, czyli sfermentowanych śledzi.

Po otwarciu puszki z potrawą zaczynają się krzyki personelu i następnie bardzo barwne porównania opisujące rozchodzący się zapach.

“Ścieki”, “dziecięca pieluszka”, “gnijące ciało” oraz “toaleta w parku narodowym do której ktoś właśnie wrzucił psie żarcie” to tylko niektóre z tych mocnych metafor.

Jeden z pracowników powiedział bardzo poetycko, że to “pachnie jak żal”. Inny dodał “To jest jedna z najgorszych rzeczy, jakie w życiu wąchałem i już nie mogę doczekać się jak stąd wyjdę”.

Od momentu opublikowania klipu w weekend, stał się on viralem i ma już ponad milion wyświetleń, również ze Szwecji, gdzie oczywiście także można go obejrzeć.

Podczas gdy wielu Szwedów uznało go za zabawny, ekspert od kiszonych śledzi Ruben Madsen jest wściekły.
Powiedział on “Surströmming nigdy, przenigdy nie powinny być podawane w ten sposób. Należy je przechowywać w chłodnym miejscu. Jeśli będzie za ciepło, wtedy kwas mlekowy zniszczy proteiny i w puszce nie pozostanie nic ze śledzia. W filmiku widać właśnie taką sytuację w otwartej puszce.”

“Wszystko to jest napisane na puszce, również w języku angielskim”.

Uważa on, że “film ten obraża Szwedów i szwedzką kulturę”.

Powiedział “Chciałbym wziąć hamburgera, którego tak uwielbiają Amerykanie i spożywają w ogromnych ilościach, potrzymać go na słońcu przez kilka tygodni a następnie poprosić kilku obcokrajowców, aby to zjedli i powiedzieli, co o tym sądzą.”

Co więcej, dodał on, że surströmming powinien zawsze być podawany z cebulą, kwaśnym sosem, chlebem i ziemniakami.

Madsen, który pracuje w Akademii Surströmming na bałtyckiej wyspie Ulvön, gdzie zajmuje się promocja tego dania, zaproponował, że pokaż on pracownikom BuzzFeed jak powinien być prawidłowo podawany ten szwedzki delikates.

Tylko kilkoro pracowników BuzzFeed w filmiku odważyło się spróbować zjedzenia śledzia wyjętego z puszki. Jedna z kobiet powiedziała, że nie zgadza się, aby to znalazło się w pobliżu jej ust, reszta od razu wypluła ryby do kosza na śmieci.

Kolejny z pracowników opisał jedzenie, jako “najgorsze, jakie w życiu jadł”. Ale niektórzy byli łagodniejsi, a jeden nawet dodał “to nie smakuje nawet w jednej czwartej tak źle jak pachnie”.

Madsen powiedział: “Wczoraj, serwowałem surströmming dwóm grupom turystów, z których tylko nieliczni próbowali go wcześniej. Wszyscy powiedzieli, że smakuje wspaniale.”

Jednak, dodał Madsen, jeśli BuzzFeed chce odbyć lekcję szwedzkiej gastronomi, musi najpierw przeprosić. “Powinni oni do mnie zadzwonić i powiedzieć, że jest im przykro z powodu tej prezentacji. To jest poważna obraza i nie powinna ona znaleźć się w Internecie.”

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...