Aktywiści ekologiczni protestują w Danii. Wywołują wściekłość faceta, który koniecznie musi zjeść burgera.

Dania. Podczas protestu organizowanego przez stowarzyszenie Extinction Rebellion doszło do nietypowego zdarzenia.

Członkowie Extinction Rebellion nie godzą się na bierność świata wobec zmian klimatu. Kiedy ustawili się pod jedną z restauracji fast-foodowych, zwrócili na siebie uwagę przechodniów. Cel został więc osiągnięty, przynajmniej w pewnym stopniu.

Nie wszyscy byli akcją zachwyceni. Mężczyzna, który koniecznie chciał zjeść burgera, rzucił się na aktywistów i siłą odgrodził sobie drogę do środka. Do sieci trafiło nagranie dokumentujące to zajście.

Duńczyk jest agresywny i wykrzykuje do członków organizacji obraźliwe epitety. Kiedy ci próbują go powstrzymać, pyta: „Macie, k***a, jakiś problem?”

Poucza uczestników protestu i każe im „się zachowywać”. Potem, gotów do walki, podchodzi blisko chłopaka w długich włosach i nazywa całą grupę „pieprzonymi hipisami”. Jest agresywny, wulgarny, zieje od niego nienawiść.

Klip stał się niechlubnym, viralowym przebojem w serwisie Twitter.

Członkowie Extinction Rebellion uczestniczą w podobnych akcjach dość często i podróżują po świecie. W Danii ugrupowanie ma swoją siedzibę w mieście Aarhus. Aktywiści z tego kraju byli już m.in. w Australii, Nowej Zelandii, Indiach, Hiszpanii czy Francji.

Inne sektory Extinction Rebellion do końca roku wezmą udział w blisko 850 demonstracjach. Przedstawiciele organizacji chcą, by rząd zaczął traktować zmiany klimatyczne z powagą. Zoe Jones zapewnia, że większość protestów ma „lekki” przebieg, ale dojdzie też do takich, które „dadzą ludziom do myślenia”. Mogą ponoć skończyć się aresztowaniami protestujących.

„Cztery tysiące osób w imię walki o naszą planetę pozwoli się aresztować”, powiedziała Jones w rozmowie z dziennikarzami.

„Wiem, że zdaniem niektórych zakłócamy porządek publiczny i odbieramy ludziom codzienne przyjemności. Wkrótce wybierzemy się do Westminster. Niepokoi nas stan atmosfery i środowiska.”

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla prawie wszystkich nierezydentów, aby uniknąć rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. „Od...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...