fbpx

Aktywiści ekologiczni protestują w Danii. Wywołują wściekłość faceta, który koniecznie musi zjeść burgera.

Dania. Podczas protestu organizowanego przez stowarzyszenie Extinction Rebellion doszło do nietypowego zdarzenia.

Członkowie Extinction Rebellion nie godzą się na bierność świata wobec zmian klimatu. Kiedy ustawili się pod jedną z restauracji fast-foodowych, zwrócili na siebie uwagę przechodniów. Cel został więc osiągnięty, przynajmniej w pewnym stopniu.

Nie wszyscy byli akcją zachwyceni. Mężczyzna, który koniecznie chciał zjeść burgera, rzucił się na aktywistów i siłą odgrodził sobie drogę do środka. Do sieci trafiło nagranie dokumentujące to zajście.

Duńczyk jest agresywny i wykrzykuje do członków organizacji obraźliwe epitety. Kiedy ci próbują go powstrzymać, pyta: „Macie, k***a, jakiś problem?”

Poucza uczestników protestu i każe im „się zachowywać”. Potem, gotów do walki, podchodzi blisko chłopaka w długich włosach i nazywa całą grupę „pieprzonymi hipisami”. Jest agresywny, wulgarny, zieje od niego nienawiść.

Klip stał się niechlubnym, viralowym przebojem w serwisie Twitter.

Członkowie Extinction Rebellion uczestniczą w podobnych akcjach dość często i podróżują po świecie. W Danii ugrupowanie ma swoją siedzibę w mieście Aarhus. Aktywiści z tego kraju byli już m.in. w Australii, Nowej Zelandii, Indiach, Hiszpanii czy Francji.

Inne sektory Extinction Rebellion do końca roku wezmą udział w blisko 850 demonstracjach. Przedstawiciele organizacji chcą, by rząd zaczął traktować zmiany klimatyczne z powagą. Zoe Jones zapewnia, że większość protestów ma „lekki” przebieg, ale dojdzie też do takich, które „dadzą ludziom do myślenia”. Mogą ponoć skończyć się aresztowaniami protestujących.

„Cztery tysiące osób w imię walki o naszą planetę pozwoli się aresztować”, powiedziała Jones w rozmowie z dziennikarzami.

„Wiem, że zdaniem niektórych zakłócamy porządek publiczny i odbieramy ludziom codzienne przyjemności. Wkrótce wybierzemy się do Westminster. Niepokoi nas stan atmosfery i środowiska.”

Strona główna Wiadomości Dania Aktywiści ekologiczni protestują w Danii. Wywołują wściekłość faceta, który koniecznie musi zjeść...

Warto przeczytać

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Szwedzka policja ma trudności w zapanowaniu nad „klanami” gangsterskimi, które korzystają rzekomo z własnego wymiaru sprawiedliwości i przyczyniają się do wzrostu brutalnych...