Szwedzka Agencja Migracyjna zmieniła swoją ocenę tego, co jest wymagane do uzyskania pozwolenia na pobyt stały na podstawie Ustawy o szkołach średnich, po nowym orzeczeniu Sądu Apelacyjnego.
Zgodnie z Ustawą o szkolnictwie ponadgimnazjalnym można otrzymać pozwolenie na pobyt stały po ukończeniu szkoły średniej, jeśli jest się w stanie samemu utrzymać. Wcześniej Agencja Migracyjna uważała, że wystarczy, że wymogi dotyczące utrzymania są spełnione podczas oceny wniosku.
Jednak Sąd Apelacyjny ds. Migracji dokonał innej oceny. Zgodnie z nowym orzeczeniem, zatrudnienie musi być podjęte przed upływem terminu ważności pozwolenia na pobyt czasowy.
“Migracji oznacza, że wymagania dotyczące pozwolenia na pobyt stały muszą być spełnione zarówno w momencie składania wniosku, jak i podczas jego rozpatrywania przez Agencję Migracyjną” – informuje w komunikacie prasowym Carl Bexelius, dyrektor ds. prawnych w Agencji Migracyjnej.
Zmiana oznacza, że nie jest już możliwe uzyskanie pozwolenia na pobyt stały, jeśli w momencie składania wniosku posiada się jedynie ofertę pracy. Nie wystarczy również umowa o pracę, która rozpoczyna się po wygaśnięciu pozwolenia na pobyt czasowy. Aby spełnić wymóg prawa dotyczący “trwałego utrzymania”, Agencja Migracyjna wymaga umowy o pracę na czas nieokreślony lub określony na co najmniej dwa lata.
“W praktyce oznacza to, że można odrzucić wniosek, jeśli w momencie wygaśnięcia pozwolenia na pobyt czasowy posiada się umowę na dwa lata pracy, ale w momencie oceny pozostało mniej niż dwa lata zatrudnienia” – pisze agencja. Nowe wymagania obowiązują od razu i dotyczą również osób, które złożyły wniosek przed wyrokiem sądu.
- Zdrowie i edukacja priorytetem dla Szwedów: Reakcje na jesienny budżet rządu
- Nowa dopłata do samochodów elektrycznych w Szwecji skierowana do wybranych grup
- Jesienny budżet rządu Szwecji: obniżki podatków i wsparcie dla emerytów
- Największa od pięciu lat operacja przeciwko nadmiernej prędkości w Szwecji
- Możliwy zakaz zagranicznych podróży – oto pełna lista krajów odradzanych przez szwedzkie MSZ