5 przydatnych informacji dla wyruszających w podróż promem do Szwecji

Promem do Szwecji

Rejs promem to coraz częściej wybierana opcja podróży za granicę. Jeśli chcemy pojechać do stolicy Szwecji, z pewnością jest to środek lokomocji godny wzięcia pod uwagę. Czy istnieje coś, co warto wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o wyborze formy podróży? Czego możemy się spodziewać po rejsie promem do Sztokholmu? Na co się przygotować? Oto kilka podstawowych informacji.

Dokumenty wymagane do przekroczenia granicy

Dorośli pasażerowie zobowiązani są do posiadania przy sobie ważnego dokumentu tożsamości. Mogą to być dowód osobisty lub paszport, w których widnieje informacja o naszym obywatelstwie. Dzieci poniżej 18 roku życia powinny mieć przy sobie tymczasowy dowód osobisty lub paszport. Warto również wiedzieć, że niektóre hotele w Szwecji wymagają okazania dowodu tożsamości przy zameldowaniu. Do odprawy zgłaszamy się co najmniej 120 minut przed wypłynięciem promu.

dokumenty

Możliwość podróżowania z samochodem

Promy do Sztokholmu oferują możliwość zabrania ze sobą na pokład swojego pojazdu. Jest to opcja szczególnie korzystna dla osób, dla których rejs jest tylko częścią dalszej podróży. Podczas rezerwacji miejsca na samochód trzeba podać jego wymiary (łącznie z elementami dodatkowymi, takimi jak bagażnik czy doczepiony rower). Na tej podstawie określona będzie wysokość opłaty, jaką będziemy musieli ponieść w związku z przewozem auta. Bagaże możemy przechować wewnątrz naszego pojazdu i nie ma znaczenia ich waga – bierzemy tyle bagażu, ile pomieści nasz samochód. Na prom do Sztokholmu zabierane są również pojazdy o napędzie elektrycznym i gazowym. Szczegółowych informacji dotyczących przepisów związanych z przewozem pojazdów można szukać pod adresem:

prom

Dozwolona ilość alkoholu i papierosów, jakie można przewieźć na promie

Jeśli planujemy zakup i przewóz alkoholu lub papierosów, warto wiedzieć, jaką ilość wolno przewieźć bez płacenia cła. Są one są dość duże, jednak nie zaszkodzi być pewnym, że nie narażamy się na dodatkowe koszty. Tak więc ilość mocnego alkoholu, jaką możemy przewieźć, nie będąc zobligowanym do płacenia cła, to 10 litrów. W przypadku piwa to aż 110 litrów, a wina – 90 litrów. 200 sztuk papierosów to maksymalna ilość, jaką przewieziemy przez granicę bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

sklep

Przewóz zwierząt

Często z różnych przyczyn nie możemy zostawić naszego psa lub kota w kraju i musimy zabrać go ze sobą. Większość promów do Sztokholmu daje taką możliwość, dlatego warto z niej wówczas skorzystać. Wykupujemy kabinę z opcją przewozu zwierząt, a naszego pupila zabieramy  w transporterze. Trzeba też pamiętać, że zwierzę musi posiadać komplet wymaganych dokumentów, między innymi ważny paszport i zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Ponieważ przepisy dotyczące przewozu zwierząt niekiedy ulegają zmianie, warto zasięgnąć porady weterynarza co do przygotowania koniecznych dokumentów. Oddzielne zasady dotyczą szczeniąt – prawo szwedzkie nie zezwala na ich wwożenie na teren Szwecji.

kabina

Warunki panujące na promie

Ponieważ podróż do Sztokholmu trwa kilka godzin, można skorzystać z ofert obiektów, jakie znajdują się na promie, by wykorzystać ten czas. Prócz samej przyjemności płynącej z podróży promem, podczas której można podziwiać morskie widoki, warto również odpocząć w restauracji czy barze. Na pokładzie jest też dostępne kino, a nawet spa. Choć na samym promie nie znajdziemy kantoru wymiany walut, we wszystkich tych obiektach można płacić w 4 walutach: w złotówkach, euro, koronie szwedzkiej i koronie norweskiej. W miejscach dostępnych publicznie dostępne jest WiFi i do dyspozycji mamy zwykle kilka komputerów podłączonych do sieci.

stena

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...