1Pomysł na prezent Świąteczny z Szwecji

Foto. Twenty20

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Jeśli chcecie podarować bliskiej osobie prawdziwie szwedzki prezent, spieszymy z pomocą. Poznajcie listę trzynastu produktów, które dostać można tylko w Szwecji.

Julbock – bożonarodzeniowy kozioł

Na pewno słyszeliście już o miejscowości Gävle, gdzie co roku przed samymi świętami wystawiany jest wielki, słomiany kozioł. Na główny plac miejski każdego grudnia zjeżdżają się tysiące osób, choć wydarzenie ma też swoich przeciwników, a sam koziołek wielokrotnie stawał w ogniu, podpalany przez wandali.

Jeśli w swoim domu chcecie rozpalić szwedzką tradycję, koniecznie udekorujcie go kozłem Julbock. Można kupić go na większości jarmarków (nie tylko w Gävle) oraz w niektórych sklepach sieciowych tj. Plantagen, Blomsterlandet.

Foto. Wikipedia

Słodycze z serii Pärlan’s Konfektyr

Foto. Flickr

W Sztokholmie, przy ulicy Nytorgsgatan, mieści się Pärlan – wyjątkowy sklep ze słodyczami, założony w połowie  XX wieku. Słynie on z niepowtarzalnej, rodzinnej atmosfery: „pärla” oznacza po szwedzku „kochany”.

Prawdopodobnie najchętniej kupowanym produktem są tutejsze karmelki, zwłaszcza te waniliowe, z dodatkiem soli morskiej. Pudełko cukierków Pärlana to świetny pomysł na prezent, który nikogo nie powinien rozczarować.


Princesstårta – tort księżniczki

Foto. Magnus Carlsson/imagebank

Princesstårta to w wolnym tłumaczeniu tort księżniczki. Jest filigranowy, elegancki i bardzo słodki – jak każda mała dama. To najpopularniejsze ciasto szwedzkie – dostaniemy je w większości cukierni i kawiarni.

Przekładają się w nim warstwy biszkoptu, słodkiego kremu i bitej śmietany. Górę zdobi zaś marcepan, zazwyczaj w blado-zielonym kolorze. Różowa odmiana tortu była popularna pięć lat temu, po urodzinach szwedzkiej księżniczki, Estelle.

Wstecz