14-letnia dziewczynka z Malmö została objęta opieką społeczną po ujawnieniu, że jej rodzina całkowicie kontrolowała jej życie. Jak donosi Sydsvenskan, dziewczynka była zamknięta w domu, poddawana przemocy związanej z honorem i monitorowana za pomocą nadajnika GPS wszytego w ubranie.
Ekstremalna kontrola i przemoc związana z honorem
Mikael Wejsfelt, kierownik sekcji w Centrum Zasobów Heder Skåne, wyjaśnia, że monitorowanie dziewczynki za pomocą GPS jest przykładem ekstremalnej kontroli, jaką może wywierać rodzina w przypadkach przemocy honorowej.
„W takich przypadkach żyjesz pod ekstremalną kontrolą. Sposób monitorowania kogoś może być często bardzo skomplikowany” – powiedział Wejsfelt. Zauważa również, że chociaż monitorowanie za pomocą GPS było bardziej powszechne w przeszłości, obecnie coraz częściej stosuje się programy monitorujące instalowane na telefonach komórkowych, zarówno w przypadkach przemocy honorowej, jak i domowej.
Dziewczynka w mieszkaniu chronionym
Dziewczynka, która przybyła do Szwecji z Iraku w 2018 roku, obecnie przebywa w mieszkaniu chronionym. Początkowo opowiadała o przemocy i ucisku, jakich doświadczała, ale później wycofała swoje zeznania. Służby socjalne w Malmö podejrzewają, że mogła to zrobić pod presją lub ze strachu.
Przemoc honorowa – poważny problem społeczny
Przypadek tej 14-latki nie jest odosobniony. Przemoc związana z honorem dotyka wiele dzieci w Szwecji. Z badań przeprowadzonych przez SVT Uppdrag granskning wynika, że w ostatnich latach kilkoro dzieci zostało uprowadzonych ze Szwecji, głównie młode dziewczęta, które zostały wywiezione za granicę wbrew swojej woli.
Według szwedzkiej służby zagranicznej, w latach 2018-2022 uprowadzono 538 dzieci i młodych ludzi w kontekście honoru, co podkreśla skalę problemu.
Fakty: Przemoc i ucisk związany z honorem w Szwecji
- Badania przeprowadzone w Szwecji wskazują na znaczną skalę przemocy i ucisku związanego z honorem.
- W krajowej ankiecie przeprowadzonej przez Szwedzką Agencję ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego, pięć procent osób w wieku od 16 do 25 lat przyznało, że ich wybór partnera małżeńskiego był ograniczony przez rodziców, religię lub kulturę.
- Uczniowie, którzy nie mogą wybrać partnera, są znacznie bardziej narażeni na różne formy przemocy wobec dzieci – 88% z nich doświadczyło jakiejś formy przemocy w dzieciństwie, w porównaniu do 42% pozostałych dzieci.
- Nowe zasady dla właścicieli paneli słonecznych w Szwecji – koszty mogą wzrosnąć
- Coraz więcej osób w Szwecji traci prawo jazdy z nieoczekiwanych powodów
- Plantagen w kryzysie: Zamknięcia sklepów i upadłość fińskiego oddziału
- Wirus Marburg uznany za chorobę społecznie niebezpieczną w Szwecji
- Wirus Marburg: Jak się rozprzestrzenia i jakie niesie zagrożenia?