fbpx

10 najbardziej nieodpowiednich zachowań w samolocie

Wiele osób wybiera na wakacje bardzo dalekie podróże do innych krajów czy nawet na inny kontynent. Takie podróże odbywa się najczęściej samolotem. Zanim wejdzie się na pokład, trzeba wiedzieć o tym, co można, a czego lepiej nie robić. Należy zapoznać się też z zasadami przewoźnika. Zasady kultury powinien jednak znać każdy.

Oto 10 najbardziej nieodpowiednich zachowań w samolocie:

  1. Zbyt głośne rozmawianie i gwałtowne ruchy
    Awanturowanie się krzycząc i wymachując rękami nie jest mile widziane. Zbyt głośne rozmowy też bywają irytujące, nie mówiąc o kłótniach. Nikt nie ma ochoty słuchać w trakcie podróży kłótni małżeńskiej lub rozprawiania dwóch babć o wiecznym wałęsaniu się po przychodniach i szpitalach. To samo tyczy się rozmów przez telefon o ile posiadanie tegoż jest dozwolone przez przewoźnika. Współpasażerowie powinni siedzieć razem, a nie przedzieleni kimś innym. Wiercenie się i kręcenie też jest denerwujące.

 

2. Jedzenie w nieodpowiedni sposób
Szeleszczenie papierkami, chrupanie, mlaskanie, kruszenie lub chlapanie na współpasażerów, plucie, rozmawianie przy jedzeniu czy w końcu śmiecenie jest wręcz nieakceptowalne. Lepiej nie wnosić również jedzenia mającego specyficzny zapach, który nie każdemu musi się podobać.

 

3. Blokowanie przejścia, zajmowanie miejsca innemu pasażerowi
Blokowanie przejścia opóźnia zajmowanie miejsc przez innych pasażerów. Zajmując miejsce, które się nam podoba, pamiętajmy, że na pokład może wsiąść osoba, która ma wykupiony bilet właśnie na to miejsce. Należy wtedy je zwolnić. Jeśli ktoś poprosi o zamianę miejsc, należy się na to zgodzić.

 

4. Niepilnowanie dzieci i niereagowanie na ich złe zachowanie przez rodziców
Rodzice powinni nauczyć dzieci odpowiedniego zachowania przed lotem. Na pokładzie muszą pilnować, by miały zapięte pasy, nie odpinały ich i nie biegały. Do toalety należy iść razem z nimi. Należy też reagować, kiedy dziecko źle się zachowuje, a także kiedy spożywa posiłek, by nie robiło tego niechlujnie i nie pobrudziło współpasażerów i siedzeń. Jeśli wasze dziecko często krzyczy w czasie podróży i trudno je opanować, rozważcie wybranie innego środka transportu niż samolot.

  

5. Nieużywanie słuchawek
Każdy umila sobie podróż na różne sposoby. Jedni słuchają muzyki, inni oglądają filmy na laptopach o ile ich używanie jest dozwolone. Należy pamiętać wtedy o słuchawkach, bo nie każdy chce słuchać czyjejś muzyki czy słyszeć odgłosy z czyjegoś filmu.

 

6. Pchanie, ciągnięcie, kopanie itp. w siedzenia innych
Wystarczy sobie wyobrazić jak ktoś kopie w nasze siedzenie, wbija nogi, pcha, ciągnie. Nie jest to przyjemne, więc nie róbmy tego.

 

7. Powodowanie opóźnień i przekierowań
Osoby powodujące swoim zachowaniem opóźnienia i przekierowania samolotów są uznawane za najgorsze, bo przez nie nie można dolecieć na czas na miejsce, a nie brakuje takich, co prowokują takie sytuacje żartami. To wywołuje największą irytację.

 

8. Manicure i pedicure
Tego typu zabiegi panie powinny wykonać przed lotem. Nie dość, że takie osoby się rozpychają, bo tak źle i tak dobrze nie widać, to jeszcze lakiery do paznokci strasznie śmierdzą. Do tego śmiecenie obcinanymi paznokciami. Ohyda.

 

9. Ciągłe wstawanie i zmuszanie do tego innych
Jeśli siedzimy przy oknie, to nasze wstawanie będzie uciążliwe dla współpasażerów, bo będą musieli nam ustępować. W razie potrzeby częstego wstawania najlepiej zająć miejsce przy przejściu.

 

10. Nie zapinanie pasów lub rozpinanie w nieodpowiednich momentach
Pasy cały czas powinny być zapięte, a szczególnie wtedy kiedy samolot, startuje, ląduje czy wpada w turbulencje. W momentach kiedy jest to dozwolone, można rozpiąć pasy, by np. iść do toalety.

Artykuł powstał we współpracy z Parking Modlin P7.

Strona główna Rozmaitości 10 najbardziej nieodpowiednich zachowań w samolocie

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...