1Podstawy

Już nadchodzi czas, w którym przerażający formularz ze Skatteverket znajdzie się w naszych skrzynkach pocztowych. Zbliża się czas rozliczania podatków. Nie panikuj! Przez cały tydzień będziemy wam podpowiadać cenne informacje które znacznie ułatwią Tobie zrozumienie całego procesu.

Po pierwsze dobrze jest dowiedzieć się co będzie nam potrzebne do wypełnienia deklaracji. Dla osób niezaznajomionych ze szwedzkim system podatkowym, broszura rzeczywiście może wyglądać przerażająco, jednak jej wypełnienie jest zazwyczaj dość proste.

Dla wielu osób będzie to po prostu wymagało sprawdzenia czy wstawione już tam sumy są prawidłowe i przesłania go do urzędu. Najprościej jest przesłać deklarację korzystając ze specjalnej aplikacji Skatteverket (co wymaga elektronicznej identyfikacji BankID), można także skorzystać ze strony internetowej dostępnej po zalogowaniu przy pomocy BankID lub po podaniu 8 cyfrowego kodu wydrukowanego na samym formularzu.

Jeśli nie dokonujesz żadnych zmian w zeznaniu może także potwierdzić, że wszystkie dane są prawidłowe wysyłając informację tekstową zawierająca twój numer osobisty oraz kod podpisu na numer 71144 ze Szwecji lub dzwoniąc na numer 029 567 100 i postępując zgodnie z instrukcją. Jeśli preferujesz tradycyjne rozwiązania możesz wysłać także deklarację postępując zgodnie z zamieszczonym w niej opisem jak tego dokonać.

Jeśli nie opanowałeś w wystarczającym stopniu szwedzkiego, tłumaczenie na angielski wszystkich kategorii z deklaracji znajdziesz tutaj. Zeznanie musi znaleźć się w Skatteverket do 2 maja, więc miej to na uwadze, zwłaszcza wysyłając wersję papierową.

Ale wstrzymaj się jeszcze z wypełnianiem całości, gdyż możesz skorzystać z jednego z wielu odliczeń lub może być konieczne podanie dodatkowych informacji nie wymienionych w podstawowym formularzu.

W następnej części Podatek przy sprzedaży nieruchomości 

Wstecz