W zeszły czwartek służby oznajmiły, że dokonano aresztowania trzech neonazistów podejrzewanych o podłożenie bomby domowej roboty w zeszłym miesiącu w centrum dla uchodźców, w ataku tym poważnie została ranna jedna osoba.

Trzech podejrzanych „jest lub było w przeszłości członkami Nordyckiego Ruchu Oporu”, grupy neo-nazistowskiej, powiedział Mats Ljungqvist z biura anty-terrorystycznego prokuratury.

W sprawie wybuchu, który wydarzył się w ośrodku w południowozachodniej części Göteborga 5 stycznia cały czas trwa śledztwo. W wyniku wybuchu poważnie ranny został w nogi pracownik biura imigracyjnego.

Jeden z podejrzewanych o podłożenie bomby trafił do aresztu już wcześnie. Pozostali dwaj zostali aresztowani w środę i czwartek.

Szwedzka służba wywiadu Säpo w oświadczeniu napisała, że atak jest powiązany z dwoma innymi podobnymi zdarzeniami z Göteborga i że miał podłoże polityczne.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce 11 listopada, kiedy wybuchła bomba podłożona przed Syndikaliskt Forum Kafe miejscem, gdzie zbierają się osoby o poglądach skrajnie lewicowych. Nikt nie został ranny w tym ataku.

Kolejna bomba została podłożona 25 stycznia w miejscu, gdzie tymczasowo przebywają imigranci. Jednak nie doszło tutaj do wybuchu.

Wszystkie trzy ładunki zostały podłożone w ‘miejscach publicznych,’ a są także inne podobieństwa wskazujące na powiązanie ze sobą tych zdarzeń, powiedział Ljungqvist.