Zwykłe tabletki z paracetamolem, takie jak Alvedon i Panodil, zostały w weekend usunięte z półek szwedzkich supermarketów. Nowe przepisy zostały wprowadzone z powodu obaw o nadużywanie przez klientów tych środków.

Zakaz zaczął obowiązywać od niedzieli, pięć miesięcy po jego ogłoszeniu przez Läkemedelsverket, rządową agencję regulująca obrót lekami. Nastąpiło to po nagłośnieniu kilku przypadków przedawkowania i zatrucia takimi środkami.

„Notujemy ostatnio wzrost liczby zatruć, wywołanych przez celowe przyjęcie dużej liczby tabletek, pod wpływem chwilowego impulsu. Takie zjawiska są bezpośrednio powiązane z dostępnością tabletek, gdy jest ona większa, wzrasta także ilość takich przypadków,” powiedział Rolf Gedeborg główny inspektor z Läkemedelsverket. W Szwecji sprzedaż paracetamolu w sklepach spożywczych była dozwolona zaledwie od 2009 roku. Od tego czasu liczba zatruć wzrosła o 40 %, z 1100 do 1500 przypadków.

Decyzja podjęta przez Läkemedelsverket jest bardzo kontrowersyjna, nie wszyscy zgadzają się na tak proste powiązanie dostępności paracetamolu z liczbą zatruć.

„Nikt nie sprawdził gdzie ci ludzie kupili lub w jaki sposób weszli w posiadanie paracetamolu,” uważa Karin Brynell, przewodnicząca Szwedzkiej Federacji Sklepów Spożywczych – Svensk Dagligvaruhandel.

Tabletki z paracetamolem pozostaną dostępne w 1,500 szwedzkich aptekach, jednak są one zamknięte wieczorami oraz w niedziele.

„Zakaz sprzedaży będzie miał mały wpływ na zyski producentów. Najbardziej ucierpią na nim osoby z mniej zaludnionych obszarów, gdzie do najbliższej apteki jest dość daleko,” powiedziała Brynell.

Zakaz dotyczy tylko tabletek przeznaczonych do połykania w całości.

Przeciwbólowe tabletki rozpuszczalne oraz musujące w dalszym ciągu będą dostępne w głównych sieciach handlowych.
„Będzie tak dlatego, że krzywdę można sobie zrobić tabletkami do połykania. Trudno zjeść większą ilość tabletek musujących,” powiedział Gedeborg.

Emelie Ericson, rzeczniczka ICA, jednej z największych sieci supermarketów w Szwecji, powiedziała w piątek, że nie zaobserwowano wykupywania środków przeciwbólowych na zapas.

„Ponieważ po 1 listopada tabletki z paracetamolem będą ciągle dostępne w aptekach, nie spodziewamy się żadnego wzrostu sprzedaży przed tą datą.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.