To już oficjalne: władzę w Danii przejmują siły lewicowe. Mette Frederiksen, przedstawicielka Socjaldemokratów, przeszła już do historii jako najmłodszy premier jakiegokolwiek państwa skandynawskiego (ma 41 lat). Jej ugrupowanie będzie rządzić jako mniejszość jednopartyjna, choć będzie przy tym wspierane przez: Socjalistyczną Partię Ludową, Sojusz Czerwono-Zielonych oraz Duńską Partię Socjalliberalną.

„Z olbrzymią przyjemnością mogą dziś powiedzieć, że po trzech tygodniach negocjacji mamy większość i możemy utworzyć nowy rząd” – powiedziała Frederiksen we wtorek.

Partia Frederiksen otrzymała większość mandatów w parlamencie. Szczególnie ważnym dla Socjaldemokratów tematem jest polityka migracyjna – stało się to oczywiste już na etapie kampanii wyborczej. Nowe przepisy, zaplanowane w porozumieniu rządowym, mówią między innymi o przesiedleniu azylantów z niesławnego centrum deportacyjnego Sjælsmark do innych, nowo wybudowanych placówek.

Rząd wprowadzi prawo dążące do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, będzie dążył do poprawy gospodarki oraz do tego, aby w kraju mogło pracować więcej cudzoziemców.

Podczas gdy partie lewicowe będą teraz tworzyły większość parlamentarną, dramatycznie spadło poparcie dla skrajnie prawicowej Duńskiej Partii Ludowej.

Socjalistyczna Partia Ludowa i Socjalliberałowie mają teraz dwukrotnie więcej mandatów w parlamencie, niż miały wcześniej. Mniejszą siłą parlamentarną pozostają Czerwono-Zieloni.

Dania jest trzecim krajem nordyckim, który utworzył w tym roku rząd lewicowy. Na początku czerwca w Finlandii powstał nowy, pięciopartyjny rząd koalicyjny: dominują w nim głosy lewicowe. Z kolei w styczniu stanowisko premiera Szwecji ponownie przyznano Stefanowi Löfvenowi. Jego kadencję wspierają m.in. Zieloni.

Rządy mniejszościowe są w Danii często spotykane. Rzadko zdarza się, by władze nad krajem sprawowała jedna tylko siła polityczna.

Lars Løkke Rasmussen – były premier i lider liberałów – dostał się do Parlamentu Europejskiego. Będzie teraz członkiem Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.