Unia Europejska nakazuje Szwecji zaprzestanie kontroli granicznej od połowy listopada, gdyż uważa, że powody do jej wprowadzenia ustały.

W środę na konferencji prasowej w Brukseli europejski komisarz do spraw migracji Dimitris Avramopoulos powiedział, że nie ma zezwolenia dla krajów skandynawskich na wydłużenie obowiązywania kontroli granicznej pomiędzy Szwecją a Danią.

„Nie będzie przedłużenia. Kontrola graniczna musi zostać zakończona w ciągu dwóch miesięcy. Powody przez które została ona wprowadzona już nie istnieją.” Duńska Liberalna Koalicji jeszcze w lipcu zapowiadała zaostrzenie kontroli na granicy ze Szwecją z powodu zagrożenia ze strony radykalnych islamistów.

W czasie szczytu kryzysu imigranckiego w Europie Szwecja razem z Danią, Niemcami, Austrią i Norwegią ustanowiła wyjątki od traktatu z Schengen o wolnym poruszaniu się z powodu dużej ilości napływających imigrantów.

Kontrola graniczna w portach na południu Szwecji i po szwedzkiej stronie prowadzącego do Danii mostu Öresund została wprowadzona zimą 2015 roku. W tym to roku Szwecja przyjęła rekordową liczbę 163 tysięcy uchodźców.

Takie działania w strefie Schengen, gdzie nie trzeba posiadać paszportu do swobodnego poruszania się, miały być tylko czasowe i trwać sześć miesięcy. Jednak były one ciągle przedłużane o kolejne pół roku w maju 2016 roku i następnie o 3 miesiące listopadzie.

Według zasad Unii Europejskiej takie wydłużanie może być zastosowane tylko 3 razy. Ostatnie zakończy się 12 listopada.

Kontrola była bardzo niepopularna wśród podróżnych na południu Szwecji oraz tych z rejonu Kopenhagi, którzy skarżyli się, że ich podróż przez most Öresund znacznie się wydłużyła.  

Reklamy