-Reklama-

Wielbiciele wycieczek po szczytach powinni się odpowiednio przygotować do urlopu pod kątem dbałości o własne bezpieczeństwo. Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie na wyjazd w góry? Co należy o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie na wyjazd w góry – dlaczego warto?

Co roku w Tatrach i innych górskich miejscach podejmuje się mnóstwo akcji ratowniczych. Bardzo często dotyczą one upadków, potknięć czy pogorszeń stanów zdrowotnych. Powodami są braki umiejętności, zabłądzenia, braki w wyposażeniu, upadki z wysokości i inne.

Tego rodzaju statystki to wyraźny sygnał ostrzegawczy – wypadki w górach są naprawdę częste, a ryzyko ich wystąpienia całkiem spore. Nie wszystko zależy od doświadczenia: nawet bardzo doświadczeni turyści mogą doświadczyć upadku czy zabłądzenia. O ile w naszym kraju akcje ratownicze są bezpłatne, to już np. w Czechach, na Słowacji czy w Alpach – trzeba za nie płacić. 


Przykładowe koszty ratownictwa w górach


Znaczna część krajów Unii Europejskiej nie refunduje kosztów ratownictwa. Nawet więc posiadanie karty EKUZ nie będzie miało na to wpływu, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Otrzymana zostanie wówczas podstawowa pomoc w szpitalu, natomiast opłata za akcję ratowniczą będzie należała do nas. 


Podstawowa akcja ratownicza na Słowacji będzie kosztowała około 500-2000 euro. W Alpach godzinę pracy ratowników mogą wycenić na około 1500-2000 euro. Akcja ratunkowa z użyciem śmigłowca w Szwajcarii wynosi około 12000 euro. 


Jakie ubezpieczenie na wyjazd wybrać?


Jeśli zamierzamy wejść na szczyt Tatr czy Karkonoszy, to powinno nam wystarczyć standardowe ubezpieczenie turystyczne. Jeżeli jednak planujemy wyjazd w Alpy bądź inne wysokie góry, to konieczne będzie rozszerzenie polisy o sporty wysokiego ryzyka. 
Koniecznie dodatkową ochroną powinny zostać objęte osoby, które organizują spływy górskie, zdobywają szczyty na rowerze bądź preferują inne aktywności na wysokościach. 


Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd powinno zawierać przede wszystkim koszty leczenia i ratownictwa. Leczenie na terenie Europy nie może być niższe niż 30000 euro. Zaś w pozostałych krajach świata sumę należy dopasować do wysokości kosztów leczenia w danym miejscu. Ważne jest również ubezpieczenie NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz OC w życiu prywatnym. Jeśli zabieramy ze sobą większy bagaż albo sprzęt sportowy, warto go ubezpieczyć od kradzieży, straty czy zniszczenia. 

Dzięki wykupieniu ubezpieczenia na wyjazd wyprawa w góry będzie znacznie bardziej bezpieczna, a także nie wygeneruje dodatków kosztów.

https://www.ergo-ubezpieczeniapodrozy.pl/ubezpieczenia/

-Reklama-