Wybierasz się tej jesieni na wycieczkę po Szwecji? Uważaj na zakochane łosie. W piątek zostało wydane ogólnokrajowe ostrzeżenie przed łosiami wędrującymi w poszukiwaniu samic.

Tysiące łosi wędrują każdego roku poprzez Szwecję w poszukiwaniu miłości w czasie swoje okresu godowego, trwającego w końcu września i początku października. Jednak ich zaloty mogą się szybko skończyć, gdy staną się one ofiarami wypadku drogowego.

„Jesteśmy w okresie w którym łosie najwięcej się przemieszczają, podczas poszukiwania samicy,” powiedział w piątek szwedzkiej gazecie Aftonbladet, Anders Blomgren, funkcjonariusz policji pracujący dla Nationella viltolycksrådet – Narodowej Rady ds. Wypadków z Dzikimi Zwierzętami.

Według rady w tym roku na szwedzkich drogach zginęło 2,709 łosi, 23,230 jeleni oraz 1,819 dzików. W zeszłym roku łącznie miało miejsce 47,167 takich wypadków.

Na jesieni wraz ze skracającym się dniem zawsze rośnie liczba wypadków tego typu.

„Jedną z przyczyn jest to, że zmierzch i świt (a wtedy łosie są najaktywniejsze) wypadają w czasie największego nasilenia ruchu drogowego, kiedy najwięcej osób podróżuje swoimi samochodami, po prostu,” powiedział Blomgren.

Rada rozpoczęła właśnie kampanię mającą na celu uczulenie kierowców, na poszukujące miłości zwierzęta i zawierającą prośbę o dostosowanie prędkości do jesiennych warunków drogowych.

„To są te same zalecenia każdego roku. Jeśli jedziesz 90 km/h, jest ciemno i deszczowo to gdy na twojej drodze pojawi się łoś jest już za późno,” dodał Blomgren.

Portal The Local w zeszłym tygodniu donosił o Benjaminie Eliassonie, mieszkańcu Sztokholmu, który otrzymał nagrodę za stworzenie systemu czujników, które mogą zredukować liczbę kolizji z dużymi zwierzętami na szwedzkich drogach.

Nagrodę „Złotego łosia” otrzymał on od Älgskadefondsföreningen, organizacji non-profit, która zajmuje się działalnością dążącą do zmniejszenia ilości wypadków drogowych w Szwecji.

Pomysł, polega na umieszczeniu na nieogrodzonych drogach czujników, które wykryją obecność dużego zwierzęcia w pobliżu i wyślą sygnał powodujący wysyłanie błysków ze świateł ostrzegawczych umieszczonych na słupkach, wzdłuż drogi.

 

Facebook