Publiczna łaźnia w Malmö wprowadzi niedługo możliwość korzystania nago przez pary różnopłciowe a także przebieralnie dla osób neutralnych płciowo w jeden dzień w miesiącu.

Od lat 30 zeszłego wieku w łaźni Ribersborg na plaży Ribersborg w centrum Malmö można zażywać kąpieli bez ubrania, ale mężczyźni i kobiety są rozdzieleni.

Departament rekreacji rady miasta obecnie postanowił jednak, że w jeden dzień w miesiącu dopuszczalne będą wspólne kąpiele. Stała się to w odpowiedzi na petycje radnej Hanny Thome z Partii Lewicowej i Lindy Hiltmann z Inicjatywy Feministycznej, które dowodziły, że obecne rozwiązania powodują niedostępność łaźni dla osób transpłciowych.

Zmiany zaczną obowiązywać od 2018 roku i zostaną zapisane w nowym kontrakcie z firmą, która przejmie zarządzanie łaźnią.

Określone zostanie tam, że w wybrany dzień goście będą mogli dowolnie decydować, gdzie się przebierają i gdzie się kąpią.

„Będziemy wymagać od firmy, z którą podpiszemy kontrakt, żeby zapewniła dostępność, a także odpowiedni poziom wyszkolenia i przygotowania pracowników,” powiedział szef wydziału rekreacji w Malmö Johan Hermansson.

„Łaźnia Ribersborg jest istotną częścią Malmö. Ważnym jest więc, żeby nie zamykać jej drzwi przed osobami, które nie mają zdecydowanie określonej płci,” powiedział radny Thome.

Neutralne płciowo przebieralnie są stale rosnącym zjawiskiem w Szwecji. W październiku liceum na prowincji ogłosiło, że wybuduje neutralne płciowo szatnie dla osób, które nie identyfikują się ze swoją płcią biologiczną lub nie uważają się ani za kobietę ani za mężczyznę.

Transpłciowi uczniowie w tej szkole wcześniej przebierali się w wydzielonym małym pomieszczeniu, gdyż nie mogli korzystać z pozostałych przebieralni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.