Po tym jak somalijscy oszuści wzięli na celownik obywateli Szwecji policja
ostrzega mieszkańców, aby nie oddzwaniali oni na nieznane, zagraniczne
numery telefonów.

W dniach 26-27 maja do policji przyszło wiele zgłoszeń o podejrzanych telefonach z numerów z kodem kraju +252, które prawdopodobnie są próbą wyłudzenia.

Szwedzi opowiadają, że połączenia przychodzą w środku nocy i gdy oddzwoni się na ten numer słychać tylko puszczaną melodię, co prawdopodobnie ma zatrzymać dzwoniącego jak najdłużej na wysoko płatnej linii.

Operatorzy telefoniczni między innymi Telia radzą swoim klientom nie oddzwaniać na nieznane numery z zagranicy. Odbieranie połączeń z zagranicy nic nie kosztuje, natomiast dzwonienie na taki numer może być bardzo kosztowne.

Autorzy szwedzkiej aplikacji do identyfikacji numerów telefonicznych Truecaller otrzymali wiele zgłoszeń takiego numeru w ostatnich dniach i zaklasyfikowali to jako próbę wyłudzenia.

„Zaobserwowaliśmy olbrzymią ilość zgłoszeń dotyczącą numery +252, więc wysłaliśmy naszym klientom ostrzeżenie przed oddzwanianiem na ten numer,” powiedziała Lindsey LaMont z Truecaller.

Do tej pory otrzymali oni już ponad 10,000 zgłoszeń i zalecają ostrożność, jeśli otrzymamy niespodziewane połączenie z zagranicy: „Każde połączenie lub SMS z kraju, z którego nigdy wcześniej nikt do nas nie dzwonił powinno być dla nas sygnałem alarmowym.

Jeśli nie spodziewacie się połączenia z danego kraju to powinno to wzmóc
waszą czujność.” Według twórców tej szwedzkiej aplikacji takie próby wyłudzeń nie są niczym wyjątkowym i zdarzają się coraz częściej w czasach, gdy wiele osób rezygnuje z linii stacjonarnych i używa komórki jak
głównego telefonu.

„Takie wyłudzenia stają się coraz częstsze i częstsze, gdy coraz więcej ludzi porzuca linie stacjonarne
na rzecz komórek. W USA głośne było dokładnie takie same wyłudzenia nazywane ‘oszustwem jednego dzwonka.’ Jest ono dość skuteczne, gdyż ludzie powodowani ciekawością lub strachem przed tym, że nie dowiedzą się o czymś ważnym często oddzwaniają,” wyjaśniła LaMont.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.